Tjernobyl - naturen tar över den förbjudna zonen

Harmon Rabb

Gudomlig sporthojare
Gick med
1 May 2004
Ort
Helsingborg
Hoj
Ducati
Tittar på Vetenskapens Värld i kväll. Mycket intressant. Var själv 8 år gammal när det Tjernobykatastrofen var ett faktum och har sett en och annan dokumentär sedan dess om vilka konsekvenser det fått för människorna som bodde där och i närområdet.

Från www.tv.nu

"24 år efter Tjernobylkatastrofen har området ofrivilligt förvandlats till ett märkligt "friluftslaboratorium". Efter olyckan evakuerades 135 000 personer, och strålningen dödade djur och växter. Fortfarande är strålningen hög, men fåglarna bygger bo på betongsarkofagen och björnar, hjortar och vargar strövar omkring till synes helt friska. Hur kan de överleva i denna kontaminerade miljö? Det försöker nu forskarna ta reda på. Även 01/05 i SVT2 och 02/05 i SVT1."
 
" Life in the Dead Zone " är den bästa kommentaren runt Tjernobyl som jag sett.. mycket bra och informativ..
[YOUTUBE-ID]zVv1vsZxV00[/YOUTUBE-ID]
 
Last edited:
Såg reportaget nu ikväll, klart sevärd. Trodde inte att man kunde leva där och inte heller att det fanns så mycket djurliv där. Nästa stora turistanläggning i Tjernobyl månntro :gnissla
 
Intressent repotage, Men hur går det när dessa djur sprider sig till andra områden kan man undra, lite spökligt tycker jag att det är.
Har hört att folk flyttar tillbaka fast det fortfarande är supermycket strålning.
 
Kan Filip & Fredrik kan djur :rolleyes:
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top