Tjänar man på att köpa 125-import ?

K B

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Feb 2008
Ort
Långt bort
Hoj
CBR900RR -92, CBR 900RR -92 Turbo, K5 Turbo, 7/11 Turbo, CBR1000RR SC59
Tänkte undra hur mycket man tjänar på att köpa en 125 import än att köpa här i Sverige. Har letat efter en Aprilia Af1 Futura, men inte hittat någon än.

Skicka även länkar så kan ju det underlätta.
 
Det är väldigt sällan man tjänar på en importaffär numera, om det är kronor och ören man räknar i. Vinsten i det här läget skulle vara att du hittar en hoj och förmodligen har ett större utbud att gå igenom för att hitta ett bra exemplar.
 
Förlåt min enfaldighet men jag bara måste markera för detta syftningsfel som är.
Man tjänar aldrig någonting på att köpa. Det du kan göra vid ett köpa är att spara i förhållande till ett annat köp. Tjäna någonting kan du först göra när du säljer objektet, med vinst.
 
Förlåt min enfaldighet men jag bara måste markera för detta syftningsfel som är.
Man tjänar aldrig någonting på att köpa. Det du kan göra vid ett köpa är att spara i förhållande till ett annat köp. Tjäna någonting kan du först göra när du säljer objektet, med vinst.

Tänkte just påpeka samma sak :D
 
Man vinner nog inte många kronor på 125:or tyvärr, däremot om du fortfarande är intresserad av 125:or kan du ju ta in en ovanlig motorcykel som exempelvis Gilera SP01 eller Gilera Chrono, fast räkna inte med att gå med vinst utan det är mer bara för att ha en unik hoj :tummenupp Har du tur sen när det är dags att sälja kanske någon inser hur ovanlig hojen är så dom är beredd att betala en extra slant för den :)
 
Jag importerade faktiskt en 125:a, dock var detta 2004.. Jag köpte en NSR -98 för 12000:- i tyskland, och en bekant som driver en importfirma tog hem den gratis åt mig. Inregg. kostade väl typ 1900:- eller något sådant, tror det ligger på typ samma nu. Jag körde den i två och en halv sommar och sålde den 2007 för 22000:- så jag gjorde mig tillochmed en hacka.. :banana

Jag har ingen direkt koll på 125orna nu men ska förmodligen importera en r6:a i sommar på samma sätt.. jag skulle säga att det gäller att köpa rätt modell och ha lite tur..
 
Nyheter
Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Back
Top