Tisdagsaktivitet 24/11 - Jympa

aste

med HP2an går det ju att svänga oxå!
Gick med
25 Aug 2005
Ort
Åstorp
Hoj
BMW R1200RT 2007 & HP2 2006
Nu är det äntligen dags! Har fixat ett fripass för alla här som vill testa på och köra ett Jympapass med Friskis & Svettis. Det drar igång på tisdag kl 19:30 i Rågenhallen, Åstorp. Kom i god tid. Gärna 19:10-19:15. Jag är där från 19:00. Passet vi ska köra är ett 50 minuters Medelpass som leds av Annelie Servin. Vilket innebär lite hopp och medeltung styrka. Andra intensiteter är Bas och Intensiv.

På tisdagar brukar det vara mellan 60 och 80 pers där i alla åldrar från 15 till 70. 90% tjejer så jag hoppas verkligen alla killar här kommer och väger upp lite! :D

Har skrivit ihop en liten FAQ.

Vad är Jympa?
Träning till musik med enbart kroppen som redskap. En ledare i mitten visar och alla motionärer gör lika dant.

Är det jobbigt?
Ja och nej! Du kan själv välja hur "hårt" du gör varje övning och därigenom själv bestämma träningsgraden.

Är det svårt?
Vissa övningar kräver mer av din motoriska förmåga än andra. Om en övning verkar krånglig, låt armarna hänga och koncentrera dej på benen. När de sitter kan du lägga på armarna i övningen.

Jag har aldrig jympat, är superotränad och rädd att bli utskrattad!
Det är just detta som är det bästa med Friskis & Svettis. Alla är där för sin egen skull och gör vad de kan efter egen förmåga. Ingen prestige, ingen press bara skön, svettig träning.

Men är det verkligen kul?
JAAAAA! Det är skitkul å Jympa! :yoparty

Okej, det verkar ju ganska skoj! Vad behöver jag?
Du behöver kläder för inomhusträning. En t-shirt, gärna av funktionsmaterial, korta eller långa träningsbyxor/shorts och skor som inte har använts ute. Har du inga rena inneskor, tvätta av sulorna och ta bort alla stenar från de du har och använd andra skor till och från träningen. Om du svettas mycket (som jag) så är pannband/svettband/liten handduk bra att använda då golvet blir halt när det är blött. Vattenflaska. Dessutom behöver du duschprylar om du vill duscha där. Bastu finns för de som vill.

Egentligen spelar det ingen roll om jag vet vilka som kommer, lokalen tar 150 pers. Men det kan underlätta samkörning!

-------------------------
I'll be there!
1. aste
2. Ripster
3. Vilse
4.
5.
 
Last edited:
Ahhhhh skit också! Är iväg och jobbar annars hade jag givetvis varit på :tungan. Hoppas på repris
 
Håller med Vilse o VBK... detta kommer inte mitt hjärta att klara av så mig ser ni inte röken av på detta:brinnerup
min ursäkt är att ja måste ta han om två skadade hundar:nurse
 
Är ni inte kloka!!! :eek: Fördärva fin fritid med träning. Träna gör man ju på arbetstid, jue :hihi Amatörer :tungan
 
Är ni inte kloka!!! :eek: Fördärva fin fritid med träning. Träna gör man ju på arbetstid, jue :hihi Amatörer :tungan

håller helt & hållet med dig, det gör man ju på arbetstid, det finns ju inget bättre än att få betalt för att träna, trodde ni var klokare än så, :dummer:dummer:fakta
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top