Tips på vattentäta handskar.

Janne-15

Ny medlem
Gick med
21 Jan 2022
Hoj
-99, Suzuki SV650
Tjenare!

Vad har ni för tips på handskar som står emot regn under en dagskörning. Känns som man behöver skaffa ett par om det här vädret fortsätter att hålla i sig :)
 
Jag kör med Rukka Harros.
Har fungerat perfekt i ur och skur.
Så dom kan jag rekommendera.

IMG_7169.jpeg
 
Vet inte hur många "vattentäta" handskar jag har haft under årens lopp vilket ingen av dom varit vattentäta. Så många sömmar i "vanliga" handskar där det kan krypa in vatten. Enda som har funkat är såna här på bilden att trä över vanliga handskarna. Enkelt, tar knappt någon plats och billigt ? Håller dina vanliga handskar torra när till slut regnet lättar och då bara ta av.


087420-10_ml.jpg
 
Last edited:
Nu säljs de nog inte längre, men jag hade ett par Knox Zero outdry som både hade bra skydd och höll tätt även för längre sträckor. Säljer Knox något liknande av nyare modell kan jag rekommendera det.

Ett nödtips är att ha ett par tunna nitrilhandskar innanför, det gör situationen lite bättre även med läckande handskar.
1691346610495.png
 
BMW:s 2 in 1 handske gillar jag. Kör oftast med handen i den tunna ofodrade kammaren med vid regn och kyla blir det den fodrade.
 
  • Gilla
Reaktioner: TCE
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top