tändstift på fzr 1000-88

snowking

Ny medlem
Gick med
24 Apr 2004
Ort
boden
Hoj
yamaha thunderace
tänkte byta stift på min hoj men när jag lyfte på tanken så upptäckte jag att jag var långt i från stiften !verkar som man måste lyfta gasarna?? . nån som vet hur man gör , det set ut som man får ta bort sidokåporna å ha nån typ av knut på spärrskaftet för att ta bort stiftena,trångt o djävligt verkar det vara i alla fall.
 
Bara o ta bort skyddsplattorna som sitter mellan förgasarna o styrhuvet,sitter med 4 skruv.Dock ligger det en massa kablar med snabbkoppling över, bara o slita bort (de har olika kontakter så det kan inte bli fel). Sen ser du tändhattarna ,brukar vara numrerade 1-4 från vänster.
 
Tändstift på fzr1000-88

Nja ,du lär nog av med sidokåporna (kanske enklare på nyare fzr)Får fixa en tunnväggig hylsa oxo. Slipa ner en med bandslip, kan tänka mig att de kan vara dyra annars...Är lite bokigt i början men har man gjort det några gånger får man in tekniken.
 
Jag brukar ta det från sidan,av med kåporna och sen yamahas original rör/t-nyckel.
 
pet skrev:
Nja ,du lär nog av med sidokåporna (kanske enklare på nyare fzr)Får fixa en tunnväggig hylsa oxo. Slipa ner en med bandslip, kan tänka mig att de kan vara dyra annars...Är lite bokigt i början men har man gjort det några gånger får man in tekniken.

Ja, kom just på att det skiljer rätt mycket på utrymmet mellan de tidiga o senare modellerna.På min kom man åt hur bra som helst ovanifrån, på kompisens 87:a fick vi träla nästan en timma för o få loss dem (ramen är smalare över motorn).
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top