Svetsa oljetråg, ALU?

ChristianSTHLM

Trafikpolisen finns för Din skull!
Gick med
12 Aug 2006
Ort
Sthlm
Hoj
Gul Hornet 600
Drog lite för hårt eller så var det skadat sen tidigare, men jag drog iaf en spricka kring oljepluggen idag när jag skulle byta olja.

MC-Varuhuset tar 1900:- för ett tråg, verkar inte så knepigt att byta själv om man tittar i servicemanualen.

Men är det värt det, eller går det att svetsa och få lika bra? Det är ju knappast trycksatt, utan det gäller bara att det håller tätt. Vad säger ni med erfarenhet?
 
Vad har du att förlora,skiter det sig så måste du ju ändå ha ett nytt.

Bara att försöka,problemet brukar vara att det är fullt med olja i sprickan,en burk med startgas/breakclean och sen blåsa torrt/rent med tryckluft,man kan bränna ut det också men med tanke på att det är alu så är risken stor att det smälter sönder istället.

Kan vara lite udda legeringar i just sådana kåpor så förbered dig för ful svets.
 
JB weld / kemisk metall är din vän i sådana lägen
 
Töm ur all olja.
Ta en dremel och foga (slipa ur) sprickan något, rugga även upp intilliggande område. Rengör med brekleen och tryckluft även i sprickan, snabbt dit med superlim för att täta sprickan mot olja. Rengör igen. Flytande metall (plastic padding eller annat märke) i och runt sprickan.
Sen drar du pluggen försiktigare i fortsättningen, momentnyckel är inte ett så dumt verktyg att äga.:tummenupp
 
Beroende på sprickans storlek finns även någon Loctite produkt som är till för att täta porer och liknande.
 
That´s the way to do it. :fakta
Kostade oss i M.A.M. 200 kr + lite fikabröd hos en duktig alu-svetsare.

Jag håller med, börjar man kladda med kemisk metall eller nån tätningsprodukt är det skitsvårt att ta till svetsen om det inte skulle bli bra. Svetsa igen sprickan och hålet för pluggen, planfräs en ny tätningsyta och borra ett nytt hål för pluggen, gänga, klart.
 
Tack för alla tips! Ska mecka lite i veckan sen får vi se hur det blir. =)
 
*/ ?>
Nyheter
Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Back
Top