Svensk jättedonation till Hamas (?)

Markus

Gudomlig sporthojare
Gick med
12 Jan 2004
Ort
Area 08
Hoj
KTM
Otroligt trevligt initiativ, och ännu ett tecken på varför kapitalism är betydligt mer solidarisk än socialism, förvisso men hur skall Roger kontrollera ett av världens mest korrupta samhällen där diktatur och slumpmässiga avrättningar äger rum under islamskt envälde?

De här 100 millarna kommer landa i en Israelisk trädgård, tyvärr. Han borde kanske gett det till PLO istället.

SOS Barnbyar får en jättedonation på 100 miljoner kronor av Akelius Foundation. Pengarna är öronmärkta för att hjälpa barnen i Gaza.
– Jag hoppas att pengarna kan ge dem en lättnad via det viktiga arbete som SOS Barnbyar gör, säger Roger Akelius till TT.


http://www.svd.se/naringsliv/skanker-100-miljoner-till-barnen-i-gaza_3832122.svd
 
Märkligt, mina kapitalstarka moderatvänner är oerhört ovilliga att dela med sig medans mina röda vänner gärna delar med sig och är solidariska trots knappa resurser däremot är det bra att kapitalstarka personer som akelius gärna delar med sig om han nu känner att han har "råd" är ju givetvis bra fastän precis som du säger att pengarna förmodligen kommer att landa på en bakgård där dom inte hör hemma:gnissla
 
Märkligt, mina kapitalstarka moderatvänner är oerhört ovilliga att dela med sig medans mina röda vänner gärna delar med sig

Nja, det där kan inte stämma. Moderater kan förvisso vara snåla, men att något så unikt som en givmild sosse landat i din bekantskapskrets i sällskap av fler håller jag för helt otroligt.

De sossar jag känner är sannerligen inte givmilda, inte mot sig själva eller mot andra. Billigt skall det bos, restaurangen skall vara billig, allt skall vara billigt - oavsett inkomst. De vill gärna att andra (alltid andra) betalar mer i skatt dock, om det nu är givmilt att vilja det...

Värst är de rika sossarna, känner några som sitter i värsta feta sjövillan och beklagar sig över "skattesänkarpolitik". Nu har deras arv ramlat på plats så why bother om alla andra hålls i fattigdom av socialism liksom. :gnissla
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top