Dioxin skrev:
Det är väl en glidare ju.. hade inte tänkt och köra som en dåre med den vettu
Det handlar inte om att köra som en dåre, såhär upplevde jag hojarna jag provat i glidarklassen.
Marauder 800: Lånade chefens hoj en lunch var ute och gled, gött ljud och schysst stuk med ett nästan rakt styre (tror jag). Tänkte att man måste ju testa lite acc, vred på genom växlarna går ju gött den här tänkte jag brummar och lever om känns som att det går undan iaf. Sen kom kurvan och inbromsningen

hojen går fint i kurvor (med tanke på modellen) men bromsarna lämnar en del att önska.
Intruder 1400: Vred iväg gött men ful är den, sen som All_to_slow säger det där med styrningen. Det kanske inte handlar om nån aktiv körning men man ska inte behöva hålla på och brottas med hojen när det heter glidare. Sen slingrar den och har sig efter vägen.
Roadwarrior 1700: Ja vad säger man är det en glidare ? Var ute en kväll och härjade med en sån. Dom går bra man sitter bra oxå, tog en tur på en slingrig väg polarn skröt över hur fort den gick osv... tittade på hastighetsmätaren och tyckte att det inte var så märkvärdigt, mph graderingen syntes bättre än km/h i mörket kan säga att jag stod på ungefär som jag brukar göra med tillern (säger ju iofs inte så mycket) och hojen låg fint efter vägen.
Sen bromsarna höll hög klass med tanke på vad det var för hoj jag körde.
Maraudern är billig har du inte oändligt med cash köp en sån men har du råd säger jag bara Roadwarrior 1700.
Största fördelen med dessa hojar är att man försäkrar dom hel/hel vad en SH kostar halv/månad typ...
Aktionsradien är hyffsad på intrudern, tillern drar ju fan dubbelt...