Suzuki Dunlop Days Mantorp Park

WEST

Gudomlig sporthojare
Gick med
3 Apr 2006
Ort
Katrineholm
Hoj
CG Pettersson
Vilken fetbra bandag på Mantorp idag 1/6, 600.- heldag med kaffe och tilltugg, lunch med vita dukar och kandelabrar och god mat. :tummenupp

En sak som funkade otroligt bra var de fasta starttider under hela dagen, det borde fler arrangörer använda sig av.

Tack:)
 
Grym dag, grym bana - betydligt roligare på hoj än i bil, det lär bli mer åka på Mantorp framöver.

...och dagen till ära - ett stort, härligt gäng från Lakritsremsan att härja lite med. :)

'en får tacke! :yoparty
 
kan bara instämma ett kanon evet bra väder kommer att lägga ut lite bilder från dagen
 
Lysande arrangemang på min ära, stort tack till Suzuki och Dunlop, tack Filip för att du visade hur kass jag är på att köra hoj, men det blev iaf tack vare dig betydligt mycket mindre dåligt under dagen...
Tack Ellen som lekte åkabakpå med mig, det är grymt kul och helt makalöst hur fort vi kan åka tillsammans!

Nu tar vi allt vi lärt oss på bana, flyttar ut det på gatan och skrämmer skiten ur ALLA andra!:D

Fredrik:tummenupp
 
fyfan vikken härlig dag!!! :yoparty
dom vita dukarna gjorde sitt! var bra imponerad

"meh sådär kan man ju inte göra!!
min tanke när backlund körde om mig med passagerare och bara försvann i fjärran :D
 
Och ni som har bilder, JAG VILL SE DOM!!!:Bugar

Fredrik:tungan
 
Bra upplägg och det flöt på bra hela dagen, trots lite "High chaparal" mellan varven, ingen som körde av hårt, några såg jag spårade ut i spenaten ett par ggr.Nåja de lärde sig säkert något med det också:tummenupp:)
 
Tack Actionpics, Dunlop och Suzuki för en kanondag:Bugar

Har aldrig åkt på Mantorp förut, snabb bana! Jag var orolig hur mitt aerodynamiska missfoster skulle klara sig - men det gick ju hur bra som helst!

@West
Jo, bra med fasta tider, men det vore ju bra om de var fasta också... Gula gruppen tappade säkert 20min bantid i dag på förseningar:huvet

Å du Filip, hörde dig på radion när jag åkte hem. Gillar din attityd och dina mål, VM-medalj senast 2015! Här pratar vi målinriktning och fokus:tummenupp

Tänk om morotsport kunde bli rumsrent i Sverige och att vi fick visionärer bland banägarna. H&M Karl-Johan Persson gillar ju snabba bilar (har kvaddat en Koeniggsegg.....) han borde ju lätt kunna gå in i ett team för stort banprojekt/få fram framgångsrika nya förare.

//Björn
 
Last edited:
Kul med så många nöjda...

Hej allesammans!

Kul att läsa att så många av er är så nöjda med dagen, det är vi också!
Det var väl egentligen bara en riktig krasch och det under senare delen av dagen. Tror dock att det gick rätt bra och att det mest blev kåpskrap och stukat ego. ;-)

Något som också är riktigt riktigt kul är att alla jag har pratat med under våra trackday-dagar som kör Dunlop SportSmart är så nöjda! Det är helt enkelt ett fantastiskt däck som fungerar grymt bra under alla förhållanden och som dessutom räcker länge.

Angående körtiderna på banan så är det klart att någon grupp alltid kan drabbas om det är avåkningar osv. Dock tycker jag att vi försökte vara noggranna med att starta och stoppa alla grupper i tid. I slutet av dagen var det trots allt ganska lite folk på banan så jag tror alla fick köra så mycket dom orkade...

Personligen var det en stor dag för mig också då jag körde Motorcykel för första gången (förrutom moppe och sånt såklart). Var ute i näst sista "gröna" passet och körde men det gick ju inte så fort i kurvorna direkt. Skönt att ha tagit oskulden iaf och förhoppningsvis blir det fler ggr så man kan börja lita på utrustning och åka på lite. Hade iaf minst 235 km/h på rakan så det är jag nöjd med! :yoparty

Som sagt, kul att alla är så nöjda, det ökar chansen för att vi kommer fortsätta att göra liknande aktiviteter! :tummenupp

Trevlig långhelg!

Mvh
Magnus Lord Arenander
Product Information & Training Specialist
Goodyear Dunlop Tires Nordic
 
Last edited:
Kanon dag! Sportsmart höll i duktigt bra :tummenupp
 
Om ni som var på Mantorp Park för första gången fick mersmak så har vi fler heldagar, nästa heldag är 19 Augusti och 7-8 Sept är det två-dgr kölrning.

Dunlop och Suzuki är på plats med däckservice och provkörning av Suzuki.

7-8 Sept "actionpics crazy days" händer det lite extra, förutom utlottning av däck från Dunlop, prenumerationer från tidningen Bike och olja från Q8Oils så kommer Actionpics tillsammans med Duells att lotta ut två st Shoei XR-1100 hjälmar, värde 5600:- st !!!!

Välkommen att anmäla er.

www.actionpics.se

/Nitrous
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top