Starkare lampa i instrumenthus

Algot_83

Kawasaki is the shit ;)
Gick med
3 Mar 2006
Ort
Sigtuna
Hoj
ZX10R
Hejhopp, ska byta lampor i instrumenthuset på min kawa zx9r och en zx7r, original sitter där 1,7w och 2w lampor, kruxet är, det finns nästan bara 3w och köpa, kan det vara någon fara med och sätta i starkare lampor? Mätte med termometer på 1,7w och 3w, lampan på 1,7w vart 27 grader, lampan med 3w vart nästan 50 grader varm som mest.

Vad tror ni? Törs man smälla i starkare lampor utan att vara orolig för att instrumenthuset eller kablar börjar smälta? ;)
 
Jag skulle inte chansa, det blir betydligt mycket varmare inne i ett hus, där luften står still, och plasten där är inte gjord för sån värme.

Jag köpte lampor hos en lokal hojfirma när jag hade några trasiga i min Gixxer, det visade sig vara samma som till Honda :tummenupp
 
Back
Top