Stötdämpare

asfalt svarvare

stödhjulsförare
Gick med
2 Mar 2012
Ort
i en lekstuga
Hoj
push montana 3c
har hittat YSS och deras sida, ganska vettigt ställe att titta på för att få en överblick på vilka stötdämpare som ev skulle kunna passa vid en ev ombyggnad (längd och infästningssätt finns i pdf'en)
men då jag är på jakt efter en annan dämpare till min baby gixxer så har jag inte haft ngn större lycka....aset som sitter där är ca 300 lång och det är "ögla" i båda ändar (infästbredd ca 30mm)
med ljus och lyckta letar jag efter nått likadant fast 10-15 mm längre och med cirka samma vikt på cykel (150 kg ca plus fettot ovanpå= 90 kg till påklädd), det som skulle vara lämpligt är en rgv/ rsv eller alt tz, zzr400 eller vfr/ cbr dämpare- men inte fanken har dom "ögla" uppe och nere!! att bredden kan skilja på öglan och hålstorlek kan man lösa- men ite om infästningen är fel.
är där ngn fjäderguru som kan tipsa om nån dämpare som skulle kunna lira vettigt, eller det uppenbara att bygga om på nått sätt en med gaffel infästning? Hagon har ny dämpare men i original längd- och det vill jag inte ha.
dessvärre är det inte bara till att fixa dog bones- för det har jag inga:huvet, då det är "integrerat" i ramen, typ....

//jj
 
Kan ingen på rak arm men det går utmärkt att göra custom order från Hagon mfl
 
Ett alternativ är att bygga om en dämpare som har "fork" nederdel, fräsa något som passar i originalfästet och sen gänga i en grov rod end bearing så får du ögla och dessutom justerbar längd i ett.
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top