Ställa hojen på farsan?

xt_660

pendlar mest
Gick med
20 Mar 2006
Ort
Stockholm
Hoj
*hojlös*
Har kollat upp och det blir tom billigare att ställa hojen på farsan, helförsäkrat, än för mig att ha den halvförsäkrad..

Har Folksam och som jag förstått det av deras villkor är det helt ok att låna ut hojen till vemsomhelst med A-körkort, försäkringen gäller fortfarande.

Således borde jag väl låta hojen stå på gubben?

Eller? Nån som har Folksam och har gjort som jag tänker göra ev. ? :confused:

Detta borde väl funka? Om man skulle krocka, knack-knack, så ere väl bara att hävda att det var ett sånt där tillfälle då man lånat hojen av farsan sin.
 
Ajabaja!!!! Skenförsäkring som det kallas är inte så populärt att nämna här....

Har man inte råd att äga en MC ska man inte äga någon...
 
:corn :corn


Here we go...
 
jag har också folksam, jag får inte låna ut min till någon.
dvs ägaren är den enda som får framföra fordonet


Jag vet att denna tråden kommer att spåra ur ganska snart, då det du skriver kan kallas skenförsäkring. vilket inte är omtyckt här på SH

så mitt tips till dig är, ställ hojen på dig, försäkra den på dig & ta konsekvenserna om du nu skulle ha oturen att vurpa.

det finns fall, där försäkringsbolaget vägrat att betala ut ersättning
 
Hihi.


Ok XT_660, om du och farsgubben nu bor i samma hushåll, så är det antagligen så att det är OK för dig att försäkra på pappsen och sedan bruka fordonet själv. Bor ni INTE i samma hushåll kan försäkringsbolaget screwa dig rejält vid en incident, om dom anser att det är du och inte din far som har varit den verkliga ägaren av fordonet.


Men å andra sidan borde det ju vara jävligt outlaw att skenförsäkra, så på det viset kan du tjäna mycket respekt hos en del personer här inne.
 
hej..och hå!

inte visste jag att så här mycket känslor kom upp vid s.k. "skenförsäkring" som jag nu fått lära mig att det heter.. :tummenupp


Nej, vi bor inte i samma hushåll så det talar väl emot det hela lite..

Å kan dom så ere bergis aslätt att bevisa att det inte är han som kör..

således kanske jag borde ha den halv på mig själv.
 
xt_660 skrev:
2632150Således borde jag väl låta hojen stå på gubben?
Att folk stjäl har jag förstått, men jag blir lika förvånad varje gång folk berättar för mig att de tänker stjäla från mig. :va
 
Mort skrev:
2632200 Att folk stjäl har jag förstått, men jag blir lika förvånad varje gång folk berättar för mig att de tänker stjäla från mig. :va

Men på vilket sätt stjäl han från dig? Liksom du betalar för din hoj oavsett vem hans hoj står på?

Fast gåller med att man inte ska ha en hoj man inte har råd med man skulle ju inte dirket köpa en bil man inte har råd med...
 
Skriv hojen på vem som helst, men se till att försäkringsbolaget godkänner att försäkringstagaren får låna ut den!!!!!!

Enkel matte eller hur!!!!!!
 
Folksam basförsäkring, gäller, oavsett vem man lånar ut den till.
Och är den en familjemedlem så rä det inga problem.

ex. 1

KOmpisen försäkrade sin hoj på sin pappa dom bor 30 mil ifårn varandra... var inga problem när den blev stulen.

ex. 2 en annan kompis som gjort lika dant klotade med sin gixxer 1000 k5. inga problem emd försäkringsbolaget.

vafan, till coh emd min veteranbils försäkring, som är den kinkigaste försäkringen som finns tillåter att familjemedlemmar kör bilen. oavsett vart i värden dom bor.

har även pratat med folksam.
 
xt_660 skrev:
2632196
inte visste jag att så här mycket känslor kom upp vid s.k. "skenförsäkring" som jag nu fått lära mig att det heter.. :tummenupp
Grejen med SH är att dubbelmoralen finner sig i sitt esse här:

Skenförsäkring - NEJ!
Svartjobb - Ja, klart som fan!











Vad är sskillnaden. Skulle någon vänlig själ kunna upplysa mig mindre vetande... :rolleyes:
 
Hur går det egentligen till när försäkringsbolagen bestämmer sig för att vägra betala ut ersättning till en misstänkt skenförsäkrare? Om det finns banklån så kanske det är enkelt, men i de fall när hojen köpts kontant? (Bara nyfiken. Har inte tänkt skenförsäkra. Kan inte ens försäkra min hoj.)
 
Vill bolaget jävlas vid ev olycka, kan dom kräva att din far har betalat hojen med sina pengar draget från hans konto, kollar med grannar om dom sett din far använda hojen osv, men vill du ha en helförsäkrad hoj, som i värsta fall kan vara "trafikförsäkrad" i bolagets ögon så varsegod, då stjäl han ju inte utan då står han där med en klotad hoj som han kanske kan endast sälja ena fälgen.
 
Vet att försbol. har ringt upp personen som "äger" fordonet och ställt frågor om (bil i detta fallet) var vissa knappar, ljusomkopplare, osv. sitter.
 
Nyheter
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Back
Top