Sporthoj öppnar nya flikar - nytt beteende.

PeteR1

För gammal för att dö ung.
Gick med
30 Aug 2012
Ort
Karlstad
Hoj
600+650+800+1000x2
På sistone har Sporthoj lagt sig till med ett beteende som jag inte känner igen.

När någon citerar mig eller gillar det jag skrivit (det händer...) så får jag notiser om det i översta raden på forumet. Jag klickar endera på den lilla ikonen i mitten, eller på den blinkande lilla ikon som motsvarar den aktuella händelsen för att komma till min sida där loggen visas. Tidigare när jag klickade på länken till det citerade/gillade inlägget så öppnades det i samma flik som jag redan har framme. Nu så öppnas en till flik för varje länk jag klickar på.

Ett rent i-landsproblem, men det är irriterande att tvingas städa undan flera flikar när jag känner mig nöjd. Det här händer både på min iPad och i Internet Exploder.

Är det någon ny funktion som medvetet lagts till, eller är det cybertrollet som har hackat Sporthoj?
 
En förändring betyder inte att sajten hackats ;)

Jag själv har inte ändrat något vad jag vet runt det där. Dock har det uppdaterats nått versionsnummer på vBulletin.

Är det fler som anser det sämre att det öppnas i nytt fönster? Personligen, så kan jag tycka att det är bättre. För då slipper man högerklicka eller hålla in nån knapp för att välja att öppna i nytt fönster om man har många citat att titta på.
 
Jag stör mig lite på det nya beteendet, eftersom att man får en hög nya tabbar, och jag har oftast sådär 15 tabbar med olika sidor öppna i browsern redan. Inte så jag känner att det är något som är trasigt... Finns säkert någon knapp att hålla ner för att tvinga att öppna i samma tab.
 
ELLER, hack ;) skojar! Ja, men lite mer negativt skrivande om detta så kan jag se på en lösning! :)
 
Personligen tycker jag det är bättre om jag SJÄLV får välja HUR jag vill öppna länken.

Sure, man kan i webbläsaren stänga av att länkar öppnas i nya fönster eller flikar, men då gäller det alla länkar.
 
Har inte märkt nån skillnad.
Kan bero att jag är administratör på den här datorn.
Och här uppdateras ingenting, vare sig operativsystem eller webbläsare.
Med ett undantag: Om jag fattar beslutet att här kan behövas en uppdatering.
Och det är inte ofta, nån gång om året.
Just den här datorn är inte uppdaterad sedan två år.
Med undantag för antimalware program.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top