skumt hemnätverk

-PLM-

Snabbast i stan!
Gick med
6 Sep 2003
Ort
Tokholm
Hoj
KTM 525 EXC -06, GSXR1000 -07
Jag har gjort ett nätverk hemma mellan min bärbara och stationära. den bärbara är trådlös och jag använder mig av en trådlös router. Den stationära går med kabel till routern.
Mitt problem är att det kan ta jättelång tid innan datorerna hittar varandra. Ibland går det fort. Hur fungerar det egentligen? Vill att de ska hitta varandra direkt då man startar den andra datorn.
 
Om du med "hitta" menar att du genom Windows nätverksdelning komma åt hårddisk och annat på den andra datorn så är det svårt att göra något åt. Ibland är det långsamt, ibland snabbt.

Vad du kan göra för att komma åt direkt är att skriva adressen manuellt. I startmenyn, klicka på kör.
I rutan som poppar fram, skriv: \\DATORNAMN
så borde du komma in direkt om båda är på och anslutna till nätverket. Funkar inte det, kan du pröva med ip-adressen också, dvs tex: \\192.168.0.14

Fast med datornamn/ip-adress din dator har på riktigt. Man kan även komma åt hårddisken direkt om man vet vilket namn den är utdelad som. Om din hårddisken heter DISK, så skriver man: \\DATORNAMN\DISK
Ip-adress går klart likabra här.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top