Skinnställ Vit eller Svart

Jag vet inte vilket som passar bäst eller vad du gillar men kör på vitt så syns du bättre! Och innan någon säger att det är jobbigt att hålla rent och att det lätt blir lite fult så vill jag bara säga att ja, kanske det.. men det är bara om man är lite pedantisk av sig som man tänker på det, eller ens bryr sig om det :tummenupp
 
Last edited:
Varför begränsa dig till svart eller vitt?
b00vkw55_640_360.jpg

:yoparty

/E
(som kör helsvart helställ i skinn. :rodnar)
 
Enligt mig är det svarta/guld fult som fan. Vitt är racing och drar inte åt sig värme lika mycket i solen, skiten syns dock lättare.
 
Varför inte lite av allt? :)

alpinestars_carver_one_piece_suit_black_white_yellow_red-1.jpg
 
Enligt mig är det svarta/guld fult som fan. Vitt är racing och drar inte åt sig värme lika mycket i solen, skiten syns dock lättare.
Fördelen med vitt är ju just att det syns bättre att det är använt. Då ser man om tio år när man rullar in på en mack inte ut som någon putsbögsposör med ghostriderkomplex som bara haft stället hängandes på en galge i garderoben det senaste årtiondet. :tummenupp
 
Vitt är jobbigt att hålla rent svårt att få bort blodet från flugorna på det måste nästan ställa sig direkt när man kommer hem och göra rent för att det ska förbli vitt.
 
Vitt är ju klart den snyggaste färgen, men jag skulle aldrig köpa det till en gathoj igen, som sagt allt syns på det och slits mycket snabbare, min åsikt!
 
Ser att du satsar på ett tvådelat Arlen Ness varför? Jag hade det svart/vita men hade ett helvete med att hålla det vita partiet under knät rent från olja & annat skit. Ett annat problem var löst innerfoder i byxan under knät som bildade en säck när man försökte kliva i ställer & foten fastnade under knäpucken, jävligt jobbigt att hoppande på ett ben tvingas sätta sig igen & lyckas få igenom foten på 3-4 försöket. Stället är annars ok. Svart guld är en smaksak, jag skulle inte köpt det.
Jag är nu inne på helställ sedan jag lyckas få byxan/nederdelen skräddarsydd efter min deformerade kropp. Satsar på helventilerade ställ då det är lättare att reglera värmen på ett för kallt ställ än ett för varmt.
Sök bredare, det finns fler bra prisvärda & snygga märken. Glöm inte beg. marknaden du kan hitta otroligt fräscha ställ för halva priset det är bara att använda ögonen & näsan.
Good Luck.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top