Skinnställ STR chamber

risv

Ny medlem
Gick med
5 Feb 2019
Ort
Uppsala
Hoj
Ingen ännu
Hej!

Är 191 cm lång och väger 83 kg. Låter det rimtligt att köpa tvådelat skinnställ STR chamber i storlek 54?

Har ca 88 cm i midjemått, 105 i bröst och är 191 cm.

Hittade några tabeller på nätet där det verkar som jag typ ska ha 50,52 men tror att de blir för korta?

Provade ett ställ i butik där de hade 54 på rea och tyckte det satt tight men inte så att det var svårt att komma i eller jättetrångt. Vet inte om det kommer bli för stort då om det töjer sig.

Dela gärna med erfarenheter!

Tack!
 
Ungefär lika lätt och fiffigt som att fråga någon om en viss storlek av sko passar eller är vettig.

Det är bara du som kan veta om det kommer att/kan passa. Du borde väl snarare testa 1 strl större och mindre och känna efter ordentligt. Eller varför inte testa ett ställ av ett annat märke?

Låt inte reapriset locka dig till göra ett köp som du kanske kommer att vara missnöjd med, länge.
 
Jag har en annan jacka, föregångaren till chamber som jag inte har en aning om vad den heter, och har storlek 56 på 185cm/!00kg. 54 tyckte jag satt knäppt över axlarna och ärmarna var för korta på mig. Den har töjt sig lite men inte så det stör, jag kör inte bana heller så att den inte sitter som ett korvskinn är inte ett superproblem för mig. Jag kör Cornet-byxor i storlek 54 har jag för mig, en säljare på Lelles tyckte 52 var lagom men jag köpte ett par i storlek 54 istället. Det är möjligt att jag borde haft en storlek mindre men det kändes inte rimligt just då iaf.
 
Är du lång & smal(vilket det låter som) är mitt förslag att du tittar på Alpinestar eller Dainese,

Huruvida stället kommer att töja på sig eller inte beror ju på hur det sitter från början, där det inte är tajt kommer det ju inte att slita/dra/töja på sig, mao ett ställ som sitter bra & lagom överallt kommer inte nämnvärt sträcka på sig men ett ställ som sitter tajt & kanske för tajt kommer att sträcka på sig en hel del men blir eventuellt inte helt bra.
 
Last edited:
Stort tack för svar! Det är så många som skrivit att det töjer så mycket på sig så blev så osäker kring storlek även om det kändes bra.
Ska testa ett ställ från Alpinestar eller Dainese som jämnförelse!
 
Jag vet inte om jag håller med om att Dainese passar lång och smal. Jag var tvungen att gå upp en eller två storlekar i mina gore-texbrallor från Dainese för att de skulle passa längdmässigt så de blev lite bylsiga pga det.
Meeeen, provar man så vet man inte :D

/R
 
Det är så många som skrivit att det töjer så mycket på sig !

Jag vet inte om det där är en myt?!
Jag har aldrig varit med om att ett skinnställ töjer sig, däremot har jag upplevt att de kan krympa lite när de blir våta men återgår till sin normala storlek efter att de torkar.
 
Jag vet inte om jag håller med om att Dainese passar lång och smal. Jag var tvungen att gå upp en eller två storlekar i mina gore-texbrallor från Dainese för att de skulle passa längdmässigt så de blev lite bylsiga pga det.
Meeeen, provar man så vet man inte :D

/R

Generaliserar vi lite till skull jag väl säga att Dainese är lite mer mellan & Alpinestar för än mer smala.
Har själv lite problem med detta då jag är 171cm kort ~77-78kg & 104cm runt bröst/rygg & inte tjock i övrigt.
Med dessa mått hamnar jag på ställ för personer med längden ~185-190 & det blir liksom inte bra.

Har fått tipset att Sweep har de bredaste ställen, sen finns det andra fabrikat med lite olika storlekstabeller.

Som det jag själv skall försöka testa, HELD som har en stocky tabell, där verkar alla mått passa mig, kanske liiite onödigt stor vid midjan men då får säkerhetsbrallan plats bättre :)
 
Jag vet inte om det där är en myt?!
Jag har aldrig varit med om att ett skinnställ töjer sig, däremot har jag upplevt att de kan krympa lite när de blir våta men återgår till sin normala storlek efter att de torkar.

Samma här. Iofs kan det vara så att min mage töjt sig i takt med skinnstället, så det är svårt att vara säker på hur det ligger till.
 
Generellt så flyttar skinn lite på sig, tänk gamla typer av skridskor t.ex. eller fotbollsskor som man tänjer ut lite.
 
testade skinnställ från alpinestar och dainese som skulle vara bra för "långsmala". Ställ från Dainese laguna tvådelat i strl 52 satt perfekt! tack för tips och era synpunkter.

Butiken nämnde inte mycket om att stället krymper utan att mindre storlek är viktigt för att skydden ska sitta så tight som det bara går
 
Nyheter
Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Back
Top