Ska köpa MC-scooter, kanske... avråd mig?

Swedie

Administrator
Personal
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm-ish
Hoj
Yamaha R7 -24
Tjena! Fick plötsligt sug att skaffa en MC-scooter för åka och ta en lunch i tätort eller någon mil bort. Är jag galen? Hittade en Kymco Downtown 300i ABS. 30 hk, 500 mil nyserverad. Ser fräsch ut. :) Den går "bara" på 26000 kr, nypris 45-50 för 3 år sedan. Känns som en rätt OK deal.

Jag kommer inte köpa riktig MC förrän jag kan köpa den jag vill ha och den kostar för mycket nu. "Vill" ha t.ex R1 eller RSV4, men det får dröja nått år eller två till.

Har någon här erfarenhet? Jag minns jag körde en 125-scooter i Grekland en gång för länge sen. Det var rätt härligt mos i den. Det jag söker med denna är ju att den har 300cc och 30 hk. Visst 180+ kg, men bekväm! Hjälmen får plats under sadeln.

:hjälm
 
Varför inte en Grom alt en Monkey...?
Känns väl ganska värde-stabilt då det trots allt är en Hynda.
Bör röra sig om samma pengar och är garanterat en större blick-magnet än en scooter!
:fakta
 
Har den en sån där krok under styret för matkassen så är den ju ett givet köp. Scootrarna är väldigt praktiska, men jag tycker inte dom har någon skön känsla i själva körtekniken. Provkör innan ett köp är väl mitt råd (om inte det är självklart) :)
 
Jag körde en 250 Italjet sccoter för några år sedan men den blev förstörd i samband med ett stöldförsök.

Bästa stadsfordon jag har haft! Ballfaktorn är absolut noll men automatlåda (eller snarare variator) och förvaringsutrymme under sadeln var fantastiskt praktiskt. Drog ca 0.35 milen och 1300:- om året i halvförsäkring gjorde inte heller ont.

Den var litet för slö med ca 20 hästar så jag skulle vilja ha något litet större motormässigt men helst inte större eller tyngre (Italjeten vägde ca 170kg körklar).

Jag har också tittat på en Downtown 300 (eller en Kawasaki, det är samma) men inte hittat något tillräckligt prisvärt än. Helst skulle jag vilja ha någon modell med en Piaggio 350-motor, då får man 34 hästar tror jag.

Go for it!

Mvh,
Ingvar
 
Kan den du testade i Grekland varit tvåtakt?
För då kan även en scooter vara rätt kul och gå bra :tummenupp
 
Dom där är inte alls dumma som pendlarfordon. Jag fick låna en Yamaha 400cc scooter för något år sedan när jag hade min hoj inne på service. och dom var tvungna att beställa lite delar. Praktisk förvaring under sitsen. Man sitter hyfsat bekvämt. Den jag lånade hade 34 hk tror jag. Räcker utmärkt för att vinna rödljusracen mot dom flesta bilar inne i stan och klarar utan problem lätt momsat motorvägstempo.
Däremot är inte väghållning och känsla något att hurra över. Men jag skulle absolut kunna tänka mig att jobbpendla på en sådan.
Bränsleförbrukningen låg på ca 0,3. Jag bodde i Järfälla och pendlade till Farsta Strand. Ca 3,5 mil och det var knappt bränslemätaren rörde sig trots att tanken är liten.
 
En T Max 500 kanske? Lite äldre om man skall få den för samma pengar. Lite tyngre men fler hästar. Enligt Blocket-annonsen här så framgår det ju tydligt vad som är USP:en med en skoter :fyllisar
TMax.JPG
 
Tycker det låter hur bra som helst! :)

Senast för 20 min sen stod jag vid ett rödljus med bilen och en scooter ställde sig bredvid. (jag stod längst fram)
När det blev grönt flög han iväg. :)
 
Vi kan väl skramla ihop till en hoj åt Dig? Du är ju trots allt sporthoj.com’s fader...
 
Eaxkt, köp en TMAX 500 för valfri peng. Mina var från -02 och jag måste säga att de går bra, startsnabba och toppar 170 blås. Fina bromsar. Jag gav 6-7 tusen styck ( jaja jag fick laga dem såklart ) men det är en fin scooter.

Nu köpte jag istället för scooter en Goldwing 1500 för småpengar denna gång, den är lite som en bautascooter men den är usel på lanesplitting, även om jag försöker gena överallt jag kan. Det största problemet är att backspeglarna sitter på samma höjd som de flesta bilars.
 
Är väl bara att testa! :tummenupp
Så länge du håller den i skick så försvinner ju inte hela pengen.
Vi hade en kille på Kymco-skoter med oss på 270 mil i Norge.
Han hade inget som helst problem att följa med.
Vem vet? Du kanske glömmer din R1'a och RSV4's efter några turer...;)
 
Scooter är kalasbra. Har kört scootrar i snart 20 år; 125 cc, 180 cc, 200 cc, 300 cc, 500 cc.

Min nuvarande Kawasaki J300 (tekniskt sett en Kymco Downtown i andra kläder - men säg det inte till någon :)) är den hittills bästa kompromissen utifrån mina behov. Snabb nog för motorväg. Högfartsstabil. Bekväm även på 25-milaturer (jag har provat). Samtidigt smidig nog i stan när man skall fildela eller parkera. Bra väderskydd (om man monterar högre ruta).

Tillräckligt pulver för att vara först 99 gånger av 100 vid rödljusen. Den 100:e gången är medtävlaren en snubbe i Porsche som behöver visa sina muskler eller en BMW i 5-serien som spelar hög musik och med en förare som inte tål motgångar.

Gott om plats under sadeln. Det första jag gjorde när jag köpte den (begagnad, 600 mil) var att ta bort toppboxen. Utrymmet undertill är rejält och toppboxar är fula...

Varför 300 cc? 125-200 cc är lite klent på större trafikleder. 250 funkar, 300 är bättre.
Varför inte 500 cc? Jodå, den är bättre på allt. En "bättre mc" som redan skrivits. Körde själv TMax i 8 år. En kanonscooter. Men lite onödigt stor i stan när man skall tränga sig fram. 250-300 cc är lite smidigare i stadstrafik. Och effekten på "småttingarna" duger i stan.

Nackdelar? Servicekostnaderna. Små motorer som kräver frekvent oljebyte och ventilservice. Och motorn sitter någonstans därinne i mörkret bakom all plast. Mycket jobb att leta fram motorn och kolla ventilerna. Jag har aldrig sett min motor - annat än snett underifrån.

Perfekt då? Nja, good enough! Och det räcker en bra bit.

Hade gärna köpt en Honda X-ADV. Inte för att jag behöver 750 cc och 54 hästar för min körning. Utan för att den är så fräck. Och att den är skapligt bra på grusväg. Skulle kunna ta den på långtouring på grus i Värmland eller Norge... Hade varit sk*tkul! GS- och KTM-snubbarna hade storknat om man jagat efter dem på en Honda automatscooter. :D
 
Last edited:
Var är SportHoj på väg? :va

En sämre hoj än en R1 eller Rsv4 borde väl vara bättre än en skoter? :arsele

För 26 000 kan du åka till Sollentuna och köpa denna. :tummenupp
https://www.blocket.se/stockholm/Honda_CB900F_Cafe_Racer_85623831.htm?ca=11&w=1
Eller någon av 78 andra SportHojar som finns till salu för upp till 30 000 i Tokholma län! :7peta


Den du! Den var rätt lyckad faktiskt.
Lite långloppsstukad. Det är tanken som räknas. Plötsligt så känns inte Bol d'Or speciellt långt borta.

...och nummerskylten sitter på rätt ställe!

Screenshot_20190627-201728_Samsung Internet.jpg

På mer än ett sätt, faktiskt.



Ämnet: Scooter är inte fel. Jag har haft många roliga mil på olika plastpulkor.
Det handlar bara om att kalibrera om hjärnan lite, så blir det mesta roligt.
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top