Nu är både maskin och jag hemma. De bytte pumpen, lampan lös en stund iaf. En ganska lång stund tyckte jag. När den väl slocknade så tog mecken en liten tur. Han varvade ganska friskt, men så fort han rullade tillbaks in i verkstan så tände lampan upp igen. Nu såg han ganska uppgiven ut, och jag stod och funderade på hur jag skaffar billig flygbiljett, och var jag ställer hojen tills jag kan hämta den. Men, då började han riva i kablarna under tanken, och ruska om lite. Sen har inte lampan visat sig annat än vid start. Fast den verkliga felorsaken vet vi inte ännu!
Och givaren fick jag gratis, pumpen inkl. arbete +3,5 liter olja kostade 2300:-, så det blev inte så farligt i slutändan.
Tack T509 och Boris JR för erbjudandet, men som sagt jag körde hem. Egentligen ville jag bara provköra den en liten stund för att vara säker på funktionen, men provkörningen gick hela vägen till Sigtuna. Har suttit i sadeln i 24 timmar och 58 minuter. Lite seg är man ju efteråt.
God natt med er nu!
Mvh/ Valter