Serviceintervaller på Aprilia RS 125

Aidejonas

Ny medlem
Gick med
11 Nov 2013
Ort
Stockholm
Hoj
Snart 125cc Sporthoj!
Tja!

Vet att detta ämne varit uppe många gånger dock undrar jag mer specifikt angående saker som vevstake, ramlager, vevstakslager. Efter hur många mil bör man byta dessa slitagedelar?

Jag undrar även vad man bör tänka på när man köper en 10 år gammal Aprilia RS 125 eller Mito som gått 3000 mil, är det snart dags för en totalrenovering eller klarar den några tusen mil till?
 
Jag tror det beror på lite när man måste renovera den, de flesta Mitos och Rs 125 går ju ofta på höga varv och det sliter ju.
Men min Mito som jag den hade gått typ 3800mil då var mitt vevlager slut och den hade gått hårt. Jag vet inte om lagret hade blivit bytt innan. :confused:
Delarna tror jag behövs bytas vid 3-3500mil om man vill vara på den säkra sidan, fast det kostar ju inte speciellt mycket en renovering om motorn inte har skurit, delarna kostar typ 3000kr sen gör man de mesta själv så blir kostnaden inte så stor. :tummenupp
 
Nyheter
Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Nu startar mässan i Milano

Nu åker vi på redaktionen n...

EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Wunderlich vindavvisande väskor

Pressrelease om nyhet från ...

Back
Top