Säker körning vid onykterhet

#Olsson#

Ny medlem
Gick med
16 Apr 2004
Ort
WT-hyresrätt
Hoj
RSV1000R Factory
De flesta är medvetna om att s k 'fyllkörning' på motorcykel har en del negativa sidor, vilket även tycks stämma överens med olycksrapportering som sker. Jag tänkte att några tips kan vara på plats för oss sporthojsförare -- hur man kan minska riskerna om man kör motorcykel i onyktert tillstånd.

Om du är onykter, tänk på att ge dig mer tid för själva planeringen av körningen. Vi vet att "timing" för manövrering och interaktion med trafiken kräver framförhållning och förutseende. När du är onykter, tänk på att dessa faktorer blir ännu viktigare. Du behöver helt enkelt mer tid på dig. Ett sätt att kompensera för onykterheten blir att ge sig mer tid för alla uppgifter -- exempelvis genom att köra med en lägre hastighet än vid nyktert tillstånd. Dock är det viktigt att vid mycket kraftig onykterhet -- finns risk för att hastigheten måste vara så låg att det blir konflikter med övrig trafik. Detta medför stress, vilket är negativt för körningen. Du bör således välja ett vägavsnitt med stor omsorg och som står i proportion till graden av onykterhet.

En annan viktig detalj är att omdömet försämras. Var vaksam på alla tecken på eventuella omdömesförsämringar. En vanlig åtgärd är att, innan man startar färden -- så repeterar man sin strategi och bestämmer sig för att fullfölja den.

Det är också viktigt att man bedömer sin körning under färden. Om du erfar icke önskvärda resultat -- så har du troligen valt fel hastighet eller miljö för den aktuella situationen. Du bör således göra korrigeringar i hastighet och miljö, tills du når samma eller större säkerhetsmarginaler som vid nyktert tillstånd. Här kommer även ämnet omdöme in. Det är lätt hänt att man redan från början kör antingen för fort eller i fel miljö. Man bör därför först "känna sig för" i mycket låg fart och i o-komplex miljö -- för att på så sätt gradvis åta sig större utmaningar.
 
Ha ha, nu får du eventuellt på skallen :D

:corn
 
Det här är ett så vinklat inlägg att jag inte ens kan gissa vad författaren verkligen är ute efter... but this means something. this is important
sjff_03_img1064.jpg
 
hm,,,,,,,,,,många sanningar,,,,,,,,,, :D som sagt den artikeln kommer du nog få skit för:D :D :D ska följa den nogrant
 
Fungerar även om man är påtänd :tummenupp

(åtminstone meta-amfetamin och hasch, kan återkomma med rapport ang rökheroin, lite osäker om jag vågar testa med lsd dock)

:corn
 
?

Jag förutsätter att författaren till startinlägget är ironisk (eller möjligen försöker att vara rolig?)

Annars kan man nog konstatera att Moder Natur har sina egna sätt att sortera ut de sämsta generna ur samlingen...
 
Jag kan tänka mig att detta är en lagtext / riktlinje som är direktöversatt ifrån något land som har en liberal syn på alkohol och trafik. Gammal eller ny text? (Om jag nu mot förmodan skulle ha rätt)
 
Jag kan tänka mig att detta är en lagtext / riktlinje som är direktöversatt ifrån något land som har en liberal syn på alkohol och trafik. Gammal eller ny text? (Om jag nu mot förmodan skulle ha rätt)

Jag tror att du har rätt, han väntar med att se svaren här på sh, sen skriver han att det var nån lagtext för 100 år sen
 
När det handlar om onykterhet, jag har gått och funderat ett par dagar, man får lära sig om man skjutsar så ska föraren och passageraren fungera som "en" ihop... Får man skjutsa en passagerare som har druckit? Finns det någon gräns eller hur funkar det? Visst så förstår jag att ja ginte kan skjutsa en som druckit en sjuttis och ligger över sadeln men finns det någon gräns? :va
 
När det handlar om onykterhet, jag har gått och funderat ett par dagar, man får lära sig om man skjutsar så ska föraren och passageraren fungera som "en" ihop... Får man skjutsa en passagerare som har druckit? Finns det någon gräns eller hur funkar det? Visst så förstår jag att ja ginte kan skjutsa en som druckit en sjuttis och ligger över sadeln men finns det någon gräns? :va

Själv skulle jag nog inte vilja skjutsa någon som är märkligt påverkad. Den personen har ju inte samma reaktionsförmåga och kanske beter sig lite konstigt, med risk att den personen gör att vi vurpar. Sååå, det är väl upp till dig, men jag avstår nog hellre och får ta lite gliringar för att jag inte vill skjutsa.
 
Självklart skulle jag aldrig skjutsa någon som var såå påverkad, men om en polare tagit 2-3 starköl han vet självklart vad han gör osv. Får man skjutsa en sådan, finns det någon promillegräns för en passagerare på motorcykel?
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top