Rullgrusvarning!

mudder

Muppkiller
Gick med
5 Aug 2003
Ort
Kungsgården
Hoj
KTM990 Adventure S KTM690E
Av och påfart R80 Sandviken västra är lagad med rullgrus i kurvorna. :kocko

Jag har ringt Vägverkets informationscentral och felanmält.

Telefonnummret dit är 0611-44112
 
mudder skrev:
Av och påfart R80 Sandviken västra är lagad med rullgrus i kurvorna. :kocko

Jag har ringt Vägverkets informationscentral och felanmält.

Telefonnummret dit är 0611-44112

Flera som har ringt idag kan jag lova. En polare till mig gick omkull där idag på eftermiddagen :mad: :mad:
Var ju fan sjukt mycket grus där i hela jäkla kurvan.
 
Larsson skrev:
Flera som har ringt idag kan jag lova. En polare till mig gick omkull där idag på eftermiddagen :mad: :mad:
Var ju fan sjukt mycket grus där i hela jäkla kurvan.

Jag håller med, det är helt sjukt och gruset syns fan inte heller. :mad: Vi åkte dit och kollade nyss och nu sitter det i alla fall en skylt som varnar för stenskott.

Det idiotiska är att Sandvikens kommun satsar miljontals kronor på att förbättra trafiksäkerheten och sen kommer nått pucko och häller ut grus i en skymd kurva :kocko :huvet

I morgon ska jag verkligen försöka få tag i någon trafiksäkerhetsansvarig inom kommunen. Detta ska sopas upp bums!
 
Bra med den här typen av varningar :tummenupp

Fruktansvärt oansvarigt när inte vägarbetet sköts bättre än att motorcyklister riskerar att åka omkull vid normal passage :(
 
Larsson skrev:
..... En polare till mig gick omkull där idag på eftermiddagen :mad: :mad:

Gjorde han illa sig eller blev det skador på hoj/kläder? I så fall borde han begära ersättning.

Jag har just pratat med en reporter på Arbetarbladet ang. gruset. Hon ska kolla upp läget och förhoppningsvis blir det ett reportage om hur VV själva saboterar sin egen nollvision.
 
I dagens Arbetarbladet kan ni läsa ett reportage om lösgruset vid R80.

I går pratade jag även med vägingenjören i Sandviken och han skulle göra allt för att lösgruslagningar inte utföres i Sandvikens kommun. Det saboterar ju kommunens satsningar på trafiksäkerhet.

Om ni upptäcker lösgrus (utan varningsskyltar) på andra ställen, sätt igång och ring VV, polisen, kommunen och tidningar mm. Protestlistan på forumet är bra, men vi måste även jobba aktivt för att få ett slut på det här.
 
Last edited:
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top