Rolig hoj och billig att äga?

EPT

Ny medlem
Gick med
24 May 2011
Ort
Söderhamn
Hoj
ER6N -15
Vilken motard/offroad som är billig att äga rekar ni? Alltså billig att serva osv.? Den ska ju vara rolig åxå. Alltså inte nån superslö maskin. Har kikat lite på KTM:s 690 maskiner, är det dyra servicar på dem?
 
Last edited:
Ekvationen går inte ihop till 100%. Men Yamaha XT serien är stabila o går i tusen år. Finns även lite godis att sätta på för lite roligare gång.
 
Ekvationen går inte ihop till 100%. Men Yamaha XT serien är stabila o går i tusen år. Finns även lite godis att sätta på för lite roligare gång.

Finns ju en X-modell och en R-modell. Verkar inte vara så jättestor skillnad på dem? X:en är väl mer landsväg anpassad?
 
Ja, det är motardstuk på X och mer offroad på R, så bara att välja eller köpa båda. Likadan motor. R brukar vara billigare begagnad.
 
XR650R! Billig att äga o serva men finns inte som klar Supermotard.
Har en vanlig till salu här, samt finns det en färdig här till salu.
 
Har en xt660x -06a, efter byte av ljuddämparna till LeoVince X3 utan DB-killers är den sjukt mycket bättre än orginal. Ska du busa runt med den duger den fin fint till det med. Wheela stopies osv. Finns inte så många av en rätt bra anledning, man behåller sin xt rätt länge, en skön hoj som verkar hålla för all möjlig tortyr du slänger åt den. Den är lite tyngre än en ktm/drz, men det mesta sitter i dig som förare vad din begränsningar på busandet ska vara. Lycka till!:tummenupp
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top