Roberts ut, Kagayama och Lavilla in

Relapse

I'm on a lonely road
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
GSX-R 600
Kenny Roberts har ligamentskada i armbågen från kraschen på Motegi och är borta dom tre kommande MotoGP-racen. Han ska kunna köra sista racet på Valencia är det tänkt. Han kommer att ersättas av Yukio Kagayama, som normalt kör BSB för Suzuki, i Quatar och Malaysia, medan Gregorio Lavilla som är testförare för Suzuki kommer att köra på Philip Island.
Det ska bli kul att se vad dom kan åstadkomma i MotoGP. :corn

John Hopkins, som trots brutna revben och skärsår i rumpan från kraschen på Motegi, kommer att köra Quatar-racet.
 
Relapse skrev:
Det ska bli kul att se vad dom kan åstadkomma i MotoGP. :corn

Både Kagayama och Lavilla har vi sett tidigare som stand-ins och inget talar för att någon av dem kommer att röra om i grytan.

Vad som vore intressant att se är ju vad Roberts eller Hopkins skulle prestera för resultat i sadeln på en hoj av ett annat fabrikat. Och vad förare som nu kör Honda eller Yamaha hade presterat i sadeln på Suzukin.
 
*/ ?>
Back
Top