[R1000]Sååå jobbigt men även så roligt!

frollo

Medlem
Gick med
11 Apr 2003
Ort
Oxelösund
Hoj
Yamha R1-08
En jobbig men rolig helg
Fredag: Äntligen tävling igen! Skönt att få komma igång igen efter ett långt uppehåll. Vi kom ner till Linköping på eftermiddagen. Det märks att vi har varit på ett par tävlingshelger nu då det går mycket fortare att resa tält och allt annat. På kvällen grillade vi och hade trevligt. Jag var lite stressad över att jag varit sjuk länge och inte hade mycket ork, visste inte om jag skulle orka köra.

Denna tävlingshelg var lite speciell eftersom det inte var några fria träningar innan, utan direkt ut på kval. Det som oxså skiljer sig är att det är dubbla race(både lördag och söndag)

Lördag:

1:a kvalet: Gick i regn. Jag tog det väldigt försiktigt. Regn är roligt att köra i men hade inte kört min nya fjädring i regn så ville känna på det lite innan jag började åka fort. Vi hörde också att det skulle bli finare väder till det andra kvalet på eftermiddagen så det fanns ingen andledning att chansa. Vi slutade på en 11:e plats i våran grupp. Efter som det var så många förare så delades det upp i 2 kval grupper då banan bara får ta 30 st förare. de 15 snabbaste i grupper fick starta i A-finalen.





Kval 2: Detta kval var torrt!!! Jag var ordentligt laddad eftersom min mekaniker Peter hade retat upp mig med hans snack:tummenupp Det var roligt att köra men jag tog slut väldigt fort fysiskt. Körningen blev väldigt trevande och hård på slutet av passet. Svårt att hitta flytet och gör lite små missar hela tiden. Hade problem med att hojen ålade sig in i vissa kurvor men lyckades iallfall få till 4:e bästa tid. Detta gav mig 8:e startposition i racet(eftersom de 15 bästa från grupp 2 ska med oxså)





Race: Det var ett svårt val innan racet med vilka däck som man skulle ha.Skulle det bli regndäck eller slicks? Alla förare stod o titta upp i himmlen och ut på banan varannan minut. Vi bestämde oss sista sekund för slicks trots att det kom några stänk. Vi var lite sena ut så vi missade provstarten/warmup lap men fick vara med i racet ialfall=)

Fick en bra start och var uppe på 6: plats efter första varvet. Jag låg länge bakom 5:an men tog mig inte om, han som låg 4 ryckte iväg. Eftersom det duggregna så var det svårt att avgöra hur mkt grepp man hade med slicksen. Efter ett par varv så kom jag om men då var jag så pass trött och luckan hade blivit för stor. Det var en förare som bröt och en annan hade fått problem med sin transponder . Vi slutare på en 4:e plats. Men efter att tävlingsledningen hade fått ordning på transponder problemet halka vi ner på en 5:e plats. Det kanske är ok med en 5:e plats nu i efterhand...Men det kändes som om jag kunde åka mycket fortare. Hade problem med kraftiga vobbel under racet vid inbromsningarna.





Söndag
: Idag var det bara att lägga på slicksen. Skönt att slippa stå och tveka om däcks osv.

Jörgen Andersson från Motorhuset i Nyköping kom ner och hjälpte oss med fjädringen. Ett STORT tack till han. Det skulle visa sig göra stor skillnad.





Kval 1: Svårt att hitta flytet och orken men kände direkt att hojen svarade på ett annat sätt än tidigare. Det var fortfarande lite "vobbel" när jag bromsade hårt men på ett kontrollerat sätt . Vi låg länge på en 3:e tid men blev ner petade till 6:e tid på sista varvet. Inte utan att man blir lite irriterad:gnissla





Kval 2: Jag var riktig laddad till detta kval. Nu började det stämma med körningen men jag orkar inte ladda så många varv. Förbättrade mig igen men slutade på 12 startplats i racet. 3: e...riktigt illa...





Race: Fick en ganska dålig start och bestämde mig att bromsa väldigt sen in i första sväng. Kom ut 8: på första varvet. Hade rygg på de 3 placeringarna framför och kunde avancera efter ett par varv. Försökte länge ta placering 5, efter ett tag så var det bara till att bestämma sig... 4: an hade då fått en lucka på ett par sekunder. Tog in på honom men inte tillräckligt mycket. De sista varven gick på ren vilja då jag var helt slut. Jag satte min snabbaste och racets 4:e snabbaste tid på det näst sista varvet.

Rullade in på en 5: e plats. Race var mycket roligare än det i Lördags. Kul när man har nån att jaga.

Vi har lyckats skrapa ihop 22 viktiga poäng under helgen.





Hela helgen har varit fantastiskt rolig. Vi har haft väldigt många som varit nere och tittat.

Nu ska jag bli frisk till nästa race!! Då ska det gasas igen...

Stort tack till!


Jörgen Andersson för all support både med fjädringen och hur man ska köra

Mekaniker Peter och teamchefen som alltid gör ett kanon jobb

Klaes och Stefan för den goda maten

Swedie och Alicia för lån av depå tavlan

Alla ni som kom och tittade på racingen Karro, Marco, Linda, Nisse, Andreas, Filip, Jonny, Anton, Johan, Anders, Roger Martin mfl

Min tjej Theres som stod ut en hel helg i depån

Till alla funktionärer som som gör det möjligt och säkert för oss att köra.

Till Arrangören Lms för ett suveränt arrangemang och en mkt lyckad helg.

Till alla trevliga människor i depån

TACK TILL VÅRA SPONSORER!

Alvetool AB
Motorhuset i Nyköping
Arkitektkopia
Showcompagniet
Bildepån AB
Datorhjälpen
Ernst Albin Sax
Auto-Tech
 
Last edited:
Låter som du hade kunnat liggats o fightats längre upp om konditionen var bättre, lycka till i framtiden rolig läsning!
 
Kul att du är nöjd med helgen! Jag var lite besviken på din regnkörning på lördagen, men nu fick jag förklaringen. Grattis! :tummenupp
 
Tackar!
Låter som du hade kunnat liggats o fightats längre upp om konditionen var bättre, lycka till i framtiden rolig läsning!

Du måste ju komma och säga till om du är besviken så jag får en chans att ändra på det:D
Körningen var inte bra men som sagt grymmt arrangemang!
Kul att du är nöjd med helgen! Jag var lite besviken på din regnkörning på lördagen, men nu fick jag förklaringen. Grattis! :tummenupp
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top