Portning für alle?

U-joppe

Jack of all trades
Gick med
8 Sep 2003
Ort
Sigtuna
Hoj
Frankenviffer
När man läser om olika "steg" av motortrim så har de flesta det gemensamt att man får offra körbarhet (smalare användbart varvtalsområde) för att få extra kusar på topp (kammar, fuggar t.ex).

Men, när man läser om portning (det lilla som finns att läsa) så verkar det inte vara kopplat till försämrad körbarhet, även om vi snackar race portning med plastning och grejjor.

fråga 1: Har jag fattat rätt?

fråga 2: Portar man olika för olika användningsområden?

fråga 3: Är någon som är bra på att porta en sorts toppar automatiskt bra på att porta även andra sorter (dvs är portnings metoderna, i stort sett, generella?).
 
Ska man tokporta så krävs det att du har komp och kammar som ser till att det kommer in massor med luft och bränsle. Så att göra ett herrejösses-jobb i en topp som ska sitta på en morot i standardutförande kommer bara göra en fattig och olycklig.
 
Portning gör att motorn andas bättre och försämrar i sig inte effekt på låga varv utan möjligen förbättrar en aning. Men för att ha nån verklig nytta av portningen bör man, som nämts ovan, komplettera med vassare kammar med mera lyft m.m
 
Det är alltid en fråga om kompromisser. T.ex. på min egen hoj har jag offrat den lilla udden för ett väldigt brett vridmoment. http://andersbrink.se/sv/trim/dyno-2004-05-26.jpg

Mycket roligare att köra så på gatan. Klart man kan få udd på en motor men den blir inte alls så rolig att köra normalt.

Principen för hur man portar ger sig rätt bra om man vet alla detaljer runt-i-kring. Får man bara en lös topp och inte vet ett dyft om vad den ska sitta på kan man bara ta bort turbulens men varken ta bort eller plasta dit material utan att veta varför.
 
Precis som Anders skriver så kan man lätt offra den yttersta udden av effekt. Det pedagogiska problemet när man talar med gatåkare är att få dem att inse att det trots allt är mycket bättre att ha ett brett vridmoment än en spetsig effektkurva.

Problem 2 är att en spetsig effektkurva kan få motorn att kännas vassare än en som har mera konstant drag. Och detta leder till att många tror att den spetsigare är starkare och snabbare.

Så är det alltså inte, utan tittar ma på effekt och momentkurvor så är det AREAN UNDER KURVAN som räknas.
Så en effektkurva som ligger platt med en peak på säg 145 Hkr är betydligt sämre än en som kan leverera 135 hkr men i ett brett register.

Allt är en kompromiss, och ska du åka dragrace kanske du prioriterar LITE annorlunda. Men åker du bana vill du nog helst INTE ha en ketchupeffekt, som bara sliter loss bakhjulet och skapar en svårkontrollerad cykel.

"Tokporta" som nån skrev (bra uttryck) är ju helt onödigt då de flesta ändå ligger under det behovet i deras normala körning, vilket bara leder till FÖR låga gashastigheter i kanalen och totalt sett en LÄGRE effekt på det givna varvtalet än om man portat klokt.

Detta skall ju givetvis oxå matchas mot kammen som används. Har man en kam med så litet lyft och kort duration att flödet aldrig blir mer än "en suck i grottan" ja då har man "överportat" och får böta bottendrag på toppeffektens altare...

En motor som är kul ett tag men blir tröttande i längden...
 
Last edited:
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top