Politiska inkorekt/köpt åklagare?

  • Thread starter Thread starter VBK
  • Start date Start date

VBK

Mas.
Gick med
7 Oct 2007
Ort
Helsingborg.
Hoj
2010 Yamaha FZ1n
Ingen förundersökning om Arkelsten

Det blir ingen förundersökning om den moderata partisekreteraren Sofia Arkelstens bjudresor, enligt beslut av åklagaren. Varken hennes resor eller bilen hon har fått låna bedöms vara en muta.
Bildmaterial
Inrikes. Det blir ingen förundersökning om den moderata partisekreteraren Sofia Arkelstens bjudresor, enligt beslut av överåklagare Gunnar Stetler. Enligt Stetler finns det ingen orsak att anta att brott begåtts som hör under allmänt åtal.

Han började med att konstatera att riksdagsmän omfattas av mutlagststiftningen.

— Det är klarlagt att andra kan "bjuda" riksdagsmän på en resa, men de måste vara sakligt motiverade, sade han och tog som exempel att den bör exempelvis inte innehålla alltför stora nöjesinslag.

Om en bjudresa är "korrekt men tråkig", så ska en riksdagsledamot kunna göra den utan att det ska betraktas som ett mutbrott, enligt Gunnar Stetler.

Informationen som beslutet grundas på är i stora drag hämtade från medierna, uppgav han i samband med presskonferensen. Han har inte talat med Sofia Arkelsten under utredningen.

När det gäller billånet anser överåklagaren att Arkelsten "möjligen har prövat på" men inte utnyttjat bilen i sådan omfattning att det är ett otillbörligt nyttjande.

http://hd.se/inrikes/2010/11/01/flash-ingen-utredning-om-arkelsten/
 
Kanske läge att posta vad det är som skett också.

Själv tycker jag inte att det skulle vara någon grund för mutanklagelse.

3-11 Februari 2007 – Resa till Tanzania bekostad av RFSU

Sofia Arkelsten var en av nio personer från sju riksdagspartier som var med på RFSU:s resa på temat mänskliga rättigheter,varje människas rätt till sin egen kropp, sexuell och reproduktiv hälsa . De besökte bland annat sjukhus och ett ungdomscentrum runt om i landet. RFSU stod för flygresan via Amsterdam, enklare boende och mat, skriver Aftonbladet.

22-23 maj 2008 – Resa till Pau Sydfrankrike bekostad av Shell

Arkelsten var då riksdagsledamot och hon bjöds in i egenskap av miljöpolitisk talesperson för Moderaterna.

4-8 September 2008 – Sofia Arkelsten tackar ja till att köra en BMW

Hon använde den både i tjänsten och privat utan att betala något.

Det var en BMW Hydrogen 7 som går på vätgas. I Sverige finns den bara i fem exemplar, och går inte att köpa. BMW kontaktade kändisar och politiker som ett led i en pr-offensiv och lät dem köra bilen.

Enligt Nyheter 24 valde Arkelsten att lämna tillbaka bilen efter några dagar eftersom det var svårt att hitta tillräckligt stora parkeringsplatser i Stockholm.

6-7 Oktober 2008 – Resa till kärnkraftverk i Olkiluoto i Finland bekostad av Forum för energi och tillväxt

Forum för energi och tillväxt är en lobbyorganisation för energibolag som Vattenfall och Fortum. Dessa har bland annat haft målet att riva upp "stopplagen" som förbjöd byggen av nya kärnkraftreaktorer och som riksdagen avskaffade i juni. Arkelsten var då en av ledamöterna som röstade för att lagen skulle rivas upp.

2010 – Styrelseuppdrag i Sweco, börsnoterat bolag

Sofia Arkelsten valdes in i våras med ett arvode på 175 000 kronor. Hon hoppade i går av när det blev uppmärksammat i medierna.

Arkelsten motiverar avhoppet med att det blir svårt att få tid och energi för uppdraget – inte till att det kan vara en olämplig kombination med hennes politiska roll.
 
Last edited:
Last edited:
Det är väl inte konstigare än Piratebay-rättegången där det visar sig att i princip allihop på ett eller annat sätt satt i knäet på upphovsrättsindustrin....

Dessutom utreddes det och ansågs att ingen jävsituation förelåg?
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top