Obd2 och Bluetooth

Forzavale

Sporthojsnörd
Gick med
24 Mar 2009
Ort
Helsingborg
Hoj
Ja
Jag skulle vilja se oljetemp osv på min BMW från 98. Detta kan man har jag hört via en Bluetooth sändare som man sätter i OBD2 uttaget och sedan använder en app som man kan se allt möjligt på när man kör. Nu är bara problemet att min bil har inget OBD2 uttag utan bara de vanliga 20pin uttaget under huven. Frågan är nu om man kan använda sig av någon addapter som man kan sätta i uttaget under huven och som antingen har en Bluetooth sändare i sig eller att man kan koppla i ett OBD2 uttag i den som man sedan har en sändare i... Vill att det ska kunna sitta i hela tiden, både när man kör och när bilen bara står.
Det gäller en BMW alpina b10 3.2
 
Nu är inte jag särskilt BMW-kunning men en stark gissning är att det INTE går.
Även om du lyckas koppla BMW-anslutningen till en OBD2-blåtandsdongel är det inte troligt att de kan kommunicera. Signalprotokollen blev inte standardiserade förrän 2001-2004 och innan dess körde tillverkarna med sina egna protokoll, även om själva OBD2-porten var densamma.

Råkade ut för det missödet när jag köpte en dongel till min Mitsu -96, som trots OBD2 krävde ett märkesspecifikt instrument för att kunna kommunicera.
 
Standardiseringen i sig är inte särskilt avancerad och ingen garanti att den överhuvudtaget presenterar det TS efterfrågar alls. Tyskarna har dock kanske längst erfarenhet av lite mer sofistikerad OBD även om de var sist att gå över till det standardiserade 16-poliga uttaget vi är vana med idag.

Hur som helst, eftersom den marknaden har den erfarenheten är det inte omöjligt att det TS efterfrågar finns för BMW's protokoll. Det vill säga om nu inte Alpina har fakkat till något på vägen =0) Adapter finns, höll i en senast igår.

OBDII = USA

eOBD = Europa

JOBD = Japan

Kanske kan underlätta när man söker och skulle jag leta efter det TS söker så är naturligtvis stalltipset att leta i Tyskland.
 
Last edited:
Tveksamt om dessa äldre uttag strömmar data i realtid som moderna obd2
 
Oklart men OBDII kom redan 1996 och även om tyskarna levde kvar med sina eller hade båda innan 2001 så var den funktionen/realtidsdata inte särskilt ovanlig.
 
Intressant. Frågan är om man kan ha den sittandes i hela tiden när man kör. Eftersom det är 30cm kabel och sen en bluetooth sändare som ska sitta i..
 
Intressant. Frågan är om man kan ha den sittandes i hela tiden när man kör. Eftersom det är 30cm kabel och sen en bluetooth sändare som ska sitta i..

Borde väl gå att hitta nånstans att buntbanda fast den tycker man. Lär ju inte väga så värst mycket. Men jag har ingen aning om hur det ser ut under huven.
 
Varför inte koppla sig in direkt på tempgivaren med kabel och ett tex analogt instrument som man kan ha i bilen? Om nu bara oljetempen är det som är intressant. Är inte sån tempmätare original på BMW?
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top