Nu blir jag förvånad... Kriminella sabbar statistiken för oss.

VBK

Mas.
Gick med
7 Oct 2007
Ort
Helsingborg.
Hoj
2010 Yamaha FZ1n
Ja det verkar fan så, men extrembeteendet smetas ju ändå ut över snittet så då slipper man ju lägga pengar och energi på dom kriminella.

Tar vi dom inte i balaklava när dom rånar så kommer iaf Länstrafikgruppen att ta dom på E4 i 150, och då minsann kommer vi att beslagta deras stulna hojar.

http://hd.se/inrikes/2013/01/10/kriminella-kraschar-oftare-med-mc/


LINKÖPING. Brottslingar är mycket oftare inblandade i krascher med sina motorcyklar än laglydiga mc-förare har Michael Fored, epidemiolog på Karolinska institutet, räknat ut.
Han har gått igenom olycksstatistik för motorcykelägare med mc-körkort som skadats eller dött i en olycka. Totalt ingår cirka 5 300 olyckor i studien. Sedan har han samkört siffrorna med vilka som varit lagförda.
— Är man dömd för något brott är det minst en dubblering av risken för en allvarlig motorcykelolycka, säger han.
De yngre förarna är mer drabbade.
— Det kanske vore idé att utbilda dem som begått trafikbrott, funderar Michael Fored.
Bland dem som inte dömts för något brott inträffade 4,1 olyckor per 1 000 förare och år. För återfallsförbrytare var siffran hela 27,7 olyckor per 1 000 förare och år.
Studien presenterades under Transportforum i Linköping.
TT
 
Intressant läsning, men jag tror tyvärr att denna tråd har hamnat fel, OT-teknik har inget med körteknik att göra :rolleyes:

Men, måste man ha en bepansrad hjälm på sig nu om man kommer på att man vill dra en bombrepa eller GR-repris :D
 
Läste f.ö. för några år sedan att det fanns en tydlig koppling till hur man var som person utanför trafiken.
Det låter iofs inte som något häpnadsväckande men det var rätt kul att det ändå visades ett så tydligt samband mellan hur slarvig man var i övriga livet och hur många olyckor man råkade ut för.
 
Det var väl ingen direkt nyhet att impulskontroll och konsekvenstänkande påverkar allt man gör, och att brist på sånt är överrepressenterat både hos kriminella och hojåkare? :va
 
Vi måste nog skylla det på våra urusla föräldrar då, att slarva med ADHD-dropparna slår tillbaka nu.
 
man kan inte utbilda bort trisstes, adhd och adrenalinberoende..
 
Kan de inte ta upp den där statistiken igen med ur många omkomna/svårt skadade hojåkare som sakna A-behörighet. Och hur många som satt på stulen hoj...
 
man kan inte utbilda bort trisstes, adhd och adrenalinberoende..

Nä, men alla med diagnos ska ändå "inkluderas" med alla andra så att alla får det lika, iallafall i skolans värld. (istället för att sätta in rätt resurs på rätt plats).......... :banana
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top