Nikon D70 VS Canon 300Eosd hjälp

Motulen

Dislocerad roterad proximal humerus :(
Gick med
6 Jul 2003
Ort
Pau Lanned
Hoj
Ducati
Nu börjar familjen tröttna på min gamla Canon T70, så jag behöver en ny kamera. T70 har varit en trotjänare i 20år och funkar Canon...eee Kanon :)
Nu vill jag ha nått digitalt liknande, som varar 20år till..? Vad tycker expertisen om valen Nikon/Canon. Nikon verkar sopa mattan mot konkurenterna med D70 i tester men hur är det i verkligheten? Var köper man billigast, på nätet, utomlands, hemma eller i den lokala foto affären? Tacksam för all hjälp i ämnet. Inte varje dag man köper ny kamera precis, spegel reflex oj, oj, oj :rolleyes:
 
Jag kollade priset på en D70 i den lokala fotobutiken här om dan, då hade han ett pris på 10700 för hus + ett 28-80 (tror jag att det var) objektiv.
Om jag skulle köpt bara huset så hade det kostat 10000...
Hans tips var att vänta till runt jul då dom troligen har en massa erbjudanden. :)
 
Mina fem cent:
Har du EOS-objektiv: köp 300D.
Har du nikkor/nikon-objektiv: köp D70

Har du varken eller: Köp D70.
Den verkar ligga millimetrarna före 300D i de tester och rekommendationer jag läst och
hört.

// AA - kör EOS
 
Eller gör som jag ska göra; avvakta och köp en Canon D20 om någon månad.

frontview.jpg


http://www.dpreview.com/articles/canoneos20d/
 
Oavsett vilken du väljer av dom 2 du nämner så får du en bra kamera. Ett tips kan också vara att vänta lite och köpa en begagnad Canon 10D (eller en "överliggare" på någon butik), som säkert kommer att sjunka betydligt i pris nu när 20D är på väg. För mig personligen stog valet mellan D70 och 10D, bla eftersom jag tyckte 300D hade en del svagheter som jag inte ville leva med, men det är småsaker.

Välj om du vill ha CMOS (Canon) eller CCD (Nikon) med allt vad det innebär. Fundera på vilka objektiv du vill ha och kanske t.o.m. vilken din nästa kamera (efter den du köper nu) kan tänkas bli (med tanke på objektiven). Det finns säkert en hel del att läsa av jämförelser i forumen på http://www.fotosidan.se, http://www.foto.no, http://www.dpreview.com osv.
 
Jag köpte Canons Eos 300D i juni och är mycket nöjd än så länge. :Bugar

Nikon skulle vara motsvarande och dom båda är minst lika bra med en minimal fördel till Nikon enligt en stor test i Mikro Datorn (maj/juni nr) på närmare 18 sidor. Bla kunde den ta flera bilder i rad och vilket är begränsat till 3 eller så på Canon, funkar dock bra ändå.

Personligen är jag fan av Canon och har dessutom möjlighet till 70-300 objektiv och massor av minnen/microdrive så valet var lätt för mig.

Den klassiska Aftonbladet kontra Expressen :confused:
 
Risken är att du ångrar dig efter ett tag om du slår till på en 300d, eftersom den bara kan ta 4 bilder i sträck innan det börjar sacka (detta tror jag inte kan uppdateras genom att hacka bios). 10d kan ta ett 10-tal iaf har jag för mig.
 
rerell skrev:
Oavsett vilken du väljer av dom 2 du nämner så får du en bra kamera. Ett tips kan också vara att vänta lite och köpa en begagnad Canon 10D (eller en "överliggare" på någon butik), som säkert kommer att sjunka betydligt i pris nu när 20D är på väg. För mig personligen stog valet mellan D70 och 10D, bla eftersom jag tyckte 300D hade en del svagheter som jag inte ville leva med, men det är småsaker.

Välj om du vill ha CMOS (Canon) eller CCD (Nikon) med allt vad det innebär. Fundera på vilka objektiv du vill ha och kanske t.o.m. vilken din nästa kamera (efter den du köper nu) kan tänkas bli (med tanke på objektiven). Det finns säkert en hel del att läsa av jämförelser i forumen på http://www.fotosidan.se, http://www.foto.no, http://www.dpreview.com osv.
Tack för dina mycket bra länkar. Enda problemet är att nu börjar jag snöa in på en "gammal" F4. Dom får man ju nästan gratis numera. Till den hade man kunnat kompletera med en ny billigare digital kamera, till frun. Tex nya Sonyn Cybershot W1. Är jag på nått gammalt modigt retro spår nu?? Eller kan det va ett alternativ. Nånn som vet hur priserna är i Japan, är det lönt att ta en D70 därifrån?

PS. Tack alla för era åsikter, lutar mer och mer mot en D70.
 
Motulen skrev:
Tack för dina mycket bra länkar.
Nånn som vet hur priserna är i Japan, är det lönt att ta en D70 därifrån?

PS. Tack alla för era åsikter, lutar mer och mer mot en D70.

Jag har själv en Eos300D och är grymt nöjd, kompisen har en D70 och han är såklart mkt nöjd med den.
D70 har som sagt vunnit tester med hårfin marginal före Canon. Hurvida du har nytta av funktionerna som skiljer beror nog på hur insnöad och proffsig du själv är som fotograf.

Japan är inte billigt på Kameror vad jag vet.
USA är däremot grymt billigt. Enda haken är att dom näthandlar som har de bättre priserna inte kan ta betalt på våra kreditkort. Du måste ha ett kort reggat i USA och en bostadsadress dit varan skickas.
Jag var på väg att köpa en D70 från USA via en kompis som är bosatt där och skulle få betala 1025$ för kamerahus + två Sigma objektiv. Alltså fett billigt jämnfört med Sverige.

Lycka till.

/Nitrous
 
Nöjd med min Canon som jag haft sedan i våras, men har ju inte jämfört med Nikon... så där blir det inga råd...

Men, var köpa, kollade runt på nätet när jag skulle köpa 300Dn, en del ställen var lite bluffiga, hade annan optik osv. Till sist så blev det bäst pris hos Fotokungen i Sthlm: http://www.fotokungen.com Förutom bra pris, (just nu 9.790:- för Canon Eos 300D + 18-55 / 3,5-5,6) skönt kunna hantera ev garantiärenden IRL över disk.

/B
 
Jag kör med D70 och är mer än nöjd, men liksom Benkar har jag inte testat konkurrenten (i mitt fall Canon 300D). Båda kamerahusen är iaf rackarns bra! :kär
 
Nyheter
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Back
Top