Någon som kört på Fuerteventura?

TMax500

Kör alla sorters hojar. Live and let live.
Gick med
20 Apr 2009
Ort
Göteborg (Västra Frölunda)
Hoj
Triumph Thruxton 900, Moto Guzzi Bellagio, Vespa 300 GTS, Kawasaki Versys 650
Jag har fått frågan om jag vill åka till Fuerteventura i november. Det är en sorts temaresa med massa programpunkter som jag inte tänkte delta i... Utan mest åka med som "sällskap".

Så man kan ju köra hoj på lediga stunder, tänker jag då!

Någon som kört på Fuerteventura? Är det bra körning? Jag kikar på kartor och satellitbilder från Google Maps och vägarna verkar vara ganska raka. Rakare och färre än t ex Gran Canaria (som sägs vara mycket bra körning).

Men, ibland blir man lurad av kartor och satellitbilder. Den kan vara bättre - eller sämre - i verkligheten.

Vad säger expertisen på SH?
 
Har inte varit där själv, men mitt ex och våra barn var där för några år sedan. Av deras bilder att döma är det nog mer lämpat för vindsurfare. Men å andra sidan så är väl allt bättre än Sverige i november, oavsett man kör hoj eller inte. Åk med och njut av solen och värmen. Hyr en moppe och glid omkring nån dag och kolla läget. Resten av tiden dricker du goda drinkar :tungan
 
Hej, många år sedan jag var där nu men visst finns det roliga vägar om man botaniserar bland bergen. Kollade på kartan och vill minnas att FV-30 över bergen var både vacker, kuperad och ett hårnålseldorado. Hittade även en recension som kan hjälpa, finns säker fler om Du letar lite: https://www.tripadvisor.se/ShowUser...957832-FV30-Fuerteventura_Canary_Islands.html

Lycka till, blir säkert bättre än här hemma i alla fall. Och blir Du less tar Du färja till Las Palmas på Gran Canaria och njuter av bergs- och kustvägarna hela vägen till Puerto Rico / Puerto de Mogan :)
https://www.directferries.se/farjor_fran_gran_canaria_till_fuerteventura.htm
 
Last edited:
FV-30 hittade jag också. Såg riktigt fin ut! Och när jag "Google-körde" lite längs en annan väg, FV-605, så dök den här gossen upp i Google Maps: :)

Fuerteventura FV-605.PNG
 
Last edited:
Var på Fuerteventura i en vecka för att hälsa på en kompis, kom hem i torsdags (9/1).
Kompisens mc var på verkstad så planerna på att köra mc runt ön gick om intet.
Istället hyrde vi en bil i 2 dagar och han visade mig några av guldkornen.
Det är absolut en god idé att kuska runt ön med mc - undvik "motorvägarna" så hittar du hur många slingriga vägar som helst uppe bland bergen!
Vi åkte en hel del på västsidan samt längs ner i söder, förbi Morro Jable - jävlars vilka sjyssta vägar det fanns!
:tummenupp
 
hej

Var där 2007. Häftig ö med massor av getter och där vägens omgivning består av vassa stenar av lava. Och som sagt känd för vindsurfingstället Sotavento. Ett blåshål där topografin ökar på vindhastigheterna. Västsidan mot Atlanten är dramatisk och där finns fina hojvägar.
Språkmässigt så talas bara ett språk, inte ens turistinfon i Rosario hade någon som kunde engelska. Kanske har det blivit bättre nu 13 år senare
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top