någon som har provat Shinko apex däck?

henrikasen

Ny medlem
Gick med
26 Sep 2012
Ort
Sundsvall
Hoj
2002, Suzuki GSXR 1000
Måste köpa nya däck till lilla bettan. Dök då på dessa däck på blocket.se
Som vanligt så går mina tankar att man får vad man betalar för. Men kanske man har fel.
Dessa är ju sjukt billiga iaf, runt 1600 för fram och bak däck. Någon som har erfarenhet av dessa däck? Ris eller ros?
 
Alla däck är en kompromiss.

Pris.
Hållbarhet/livslängd.
Grepp på torr asfalt.
Grepp på våt asfalt.
Grepp på grus/lera.
Grepp vid låg däcktemperatur.
Grepp vid hög däcktemperatur.
Profil.
Vikt.

Själv försöker jag hålla mig till däck som är "tillräckligt" bra för det jag använder dom till, sedan förbrukar jag inte så mycket däck att jag vet vad som skulle vara optimalt.

Har gått från Dunlop D208 till Qualifier 2 till Sportsmart varvat med Michelin Power Pure för gatåka och körning på bana i SMC kurstempo.

För körning i "eget" tempo på bana har jag börjat använda Dunlop GP Racer "endurance" slicks, vilket jag skulle kalla för ett "nybörjarslicks" då det inte kräver så högt tempo/så mycket värme som ett race-slicks för att fungera.

Jag har mer nytta av att slicksen har en bättre anpassad profil för bankörning än att dom har bättre grepp. Det set jag har på har 4-5 bandagar i sig och går fortfarande att använda.

Finns ingen anledning för mig att sätta på "bättre" däck ännu, vilket gör att jag sparar massor med pengar jämfört med att använda däck som är slut efter en dag.

För att svara på din fråga bör du kanske beskriva vad du använder för däck idag, vad du använd för däck tidigare, vad har du haft för "problem" med däck du använt, vad du har för körstil, vad du skall använda dom till för typ av körning.

Och sedan hitta någon med liknande parametrar i sin körning som provat de däck du frågar om.

Eller bara prova själv :-)
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top