Motstånd för spänningsbegränsning

nogge87

Ny medlem
Gick med
30 Nov 2005
Ort
Norberg
Hoj
Pocketbike 125cc
har ett problem, jag har en pocket bike och lamporna går och batterit går sönder, och den laddar ca 14.5V vid låga varv, men jag måste sänka spänningen för att hindra att batteriet och lamporna tar skada/går sönder. runt 12V.
nu till frågan, vad ska jag använda för motstånd? kan gö inte använda vanliga 470ohm som man använder till lysdioder. kommer säkert komma som svar köp volt regulator, men nej jag vill lösa detta med ett vanligt motstånd, både billigare och även för att lära mig.
lampan som jag har fram ligger på 1.5Ah (ca).

MVH/Andreas
 
Ett 12v batteri ska laddas med drygt 14 volt så jag tror inte det är där ditt problem ligger, om du inte har 6volts system. Hur hög spänning kommer du upp i vid högre varv?
 
joo jag vet att det kan laddas med 14v, men man måste luska ut problemet, för nått är det iaf. joo det är 12V system. jag vet faktiskt inte för multimetern pallar inte mäta av, kanske laddningsregulatorn är fel så den laddar ut växlingsström?
 
Inte bra...

Det finns ingen bra lösning..
Ohms lag:
Förrutsättning: 14,5 V 1,5 A till lampa????(har du mätt?)
R=U/I=12/1,5=8 ohms motstånd i lampan
För att avlasta lampan som är rent resistiv last så kan man
ju tex lägga ett 2 ohms motstånd i serie och får då
80 % av spänningen över lampan dvs ca 11,6 v.
Detta motstånd måste ju då klara 4,2 W

Mer problem blir det med batteriet som ändrar sin resistans(impedans) efterhand som det blir laddat varvid ett motstånd är svårkalkylerat.
När batteriet är urladdat är det väldigt lite motstånd i det och
när det är fulladdat är det mycket motstånd i det!
 
fungerande ful lösning

Du kan begränsa laddströmmen till batteriet med ett effektmotstånd och skydda det mot överspänning med en zenerdiod.

Det är ingen lösning jag rekomenderar men det är det enklaste jag kan komma på just nu.

OBS att alla förbrukare skall kopplas in direkt på batteriet, bara strömmen från ladningen ska gå genom motståndet.
 
Vill du att det ska funka så måste du fixa spänningsregleringen, på något sätt.
Låter ju inte som du är så hemma på elektronik, så bygga själv verkar inte så realistiskt.
Köp en regulator som funkar, är mitt tips.
Och lär dig sen lite om ström o spänning o sånt för att vara bättre förberedd nästa gång nåt händer.
/u
 
Det är vanligt att kinaspänningsregulatorerna :3freak är paj redan från början och ger ut 14-15 volt. Har du möjlighet så be din importör beställa en ny, billig i inköp iaf, typ ett par tior. Har varit med om det på ATV.
 
Byt regulator..

nogge87 skrev:
har ett problem, jag har en pocket bike och lamporna går och batterit går sönder, och den laddar ca 14.5V vid låga varv, men jag måste sänka spänningen för att hindra att batteriet och lamporna tar skada/går sönder. runt 12V.
nu till frågan, vad ska jag använda för motstånd? kan gö inte använda vanliga 470ohm som man använder till lysdioder. kommer säkert komma som svar köp volt regulator, men nej jag vill lösa detta med ett vanligt motstånd, både billigare och även för att lära mig. Lampan som jag har fram ligger på 1.5Ah (ca).
MVH/Andreas
Inte många rätt i svaren. Men Ulf har rätt.
Du har en felaktig regulator eller batteri.
Problemet ett dåligt = svårladdat batteri försöker regulatorn fixa genom att höja spänningen och få inte lite ampere.
Innan du köper ngt kolla alla anlutningar motor/reg/batteri. Ngt illasinnat jordfel kan finnas och då kan vad som helst hända...
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top