Montera lysen i kraschkåpor!

Sandfållan

#6 R-600 2014
Gick med
4 Feb 2013
Ort
Vid en bana
Hoj
600rr
någon som gjort detta och har lite tips att komma med?

Krav: Cykeln ska kunna gå att besiktiga och framföras även på allmän väg.
Enkelhet går före design.


Nuvarande plan är att behålla orginallyktorna och ta upp hål för dessa i workskåporna. Någon som har en god idé till att måtta och mäta på enklaste vis?


Cykeln ifråga är en 600rr 08a så nya modellen alltså,
 
Ja då var monteringen färdig. Det är bara att mäta kapa och fästa på bästa möjliga vis. Så här blev iallfall min cykel till att se ut


IMG_1371.jpg
 
Assnyggt, jag funderar på samma operation på min.
Hur lång tid tog det ungefär?
 
Assnyggt, jag funderar på samma operation på min.
Hur lång tid tog det ungefär?

Det som tar tid är ju att mäta och få klart för sig att man mät rätt innan man sätter vinkelslipen i kåpan. Sedan är det bara att kapa ur och fila till kanterna och montera :)

Efter att jag mätt färdigt och övertygat mig själv om att jag är nöjd så tog det inte mer än 15 minuter att kapa ur och fila till kanterna!!!

Sidoblinkers borrade jag bara dit och skruvade dit med låsmutter+ loctite baklampa beställde jag från ebay!!. Ska försöka rota fram ett par bilder till
 
Själv körde ritade jag en mall och sedan ritade jag av den 1 cm innanför och slipade resten med en dremelkopia med provning imellan. Kanske lite tidsödande men det blev hyfsat. Fästen i kåpan för lysen plastade jag med elrör och glasfibermaterial från biltema. Orginal baklyset slipade jag också ur för och fäste upp med fastplastade vinkeljärn på insidan. Billiga ledblinkers via internet som skruvades fast på utsidan med låsmutter på insidan. Cutsen skar jag ur och plastade upp lite runt hålet samt plastade fast muttrar och flyttade över fästen från orginalkutsen därefter lackade en firma rubbet svart och jag klistrade på orginalliknande dekaler. Vid banåkningar brukar de som inspekterar först inte se att det är kraschisar som sitter på.
 
Nyheter
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa

Sveriges MotorCyklister (SM...

Back
Top