Minska en dvd film

237

Ny medlem
Gick med
12 Jul 2005
Ort
Västerås
Hoj
BT 1100 Bulldog
Har dvd filmer på datorn som är 4,68gb men det fungerar inte att bränna i Nero 8 fast skivan är på 4,7 ? är det någon som vet ett bra program som man kan minska ner dvd filmer med ? Vill inte minska på kvaliten men man kanske kan ta bort tex extra material eller dansk tex etc.
 
ahem... varför kopiera var filmen slut i butiken lr ?

*moraltant av*
 
Last edited:
Borde inte tillverkarna tänka om lite då :confused:

Det är samma sak med T.ex. hårddiskar (Bit & Byte)

Skrivs ofta som Byte. Byte är också sådant man ibland får när man jagar. Datorns informationsflöde från programvara sker i Byte. En byte räknas som åtta bitar och kan tekniskt också kallas en oktett, bitar är den enhet som datorns maskinvara arbetar med.

Lätt missuppfattat används begreppen kilo, mega och giga tillsammans med beräkning av större byte-tal. Megabyte, gigabyte, terabyte osv. Saken att en byte är åtta bitar, gör att våra beräkningar blir lite felaktiga.

Det är alltså därför det kan stå att datorn har 128mb internminne, men den räknar upp till 132 vid uppstarten. Som vi vanligen känner till det är våra kilon, megan, och gigan alltid jämnt delbara med 10. För att räkna korrekt skall alltså talet vara upphöjt i två. En kilobyte är alltså 2^10, dvs 1024, inte 1000. En megabyte är 2^20, dvs 1 048 576 inte 1,0mb. Om din dator påstås ha 64 mb internminne, räknar den troligen till 65536 kilobyte.

Omskrivet till bitar blir alltså det lägsta 8-bitars talet 00000000, dvs åtta nollor. En bit har bara ett eller noll, eftersom det är 8 bitar innebär det 8 siffror i bredd. 8 siffror med ett eller noll kan tillsammans ge max 256 kombinationer, där den högsta är 11111111.
 
clone dvd v2.3 är ok oxå, dåm kan man ta bort onödiga texter som japanska och dylikt, för att få filmen mindre, samt även ta bort ljudspår
 
-R får man plats lite mer på än +R.
Däremot är filsystemet marginellt smartare och bättre på +R.

Vet inte om -R räcker till dock. Man får prova.

Annars så funkar DVD2ONE DVDshrink och dylikt att minska filmen med.

Dock gör dessa program det rätt oseriöst men snabbt så kvaliten på filmen blir synbart sämre men skall man göra det seriöst så får du ta en film om natten med proffsigare program. Jag kör själv med den snabbare varianten då kvaliten fortfarande är såpas bra att det duger åt mig.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top