Mini-regskylt.

Gick med
7 Jul 2015
Ort
Sösdala
Hoj
Suzuki Gsx-s1000f
Idag såg jag en hoj med en mini-regskylt. Där fanns även EU-märke så att den såg precis ut som en vanlig fast mindre. Vet nån var man köper såna? Jag gissar oxå att såna inte är lagliga?


Skickat från iphone med tapatalk.
 
Fast det känns som om en polis skulle hamna bakom en så är risken större att man blir stoppad utan skylt än med miniskylt.


Skickat från iphone med tapatalk.

Det är antagligen sant, kan inte påstå att jag har någon större erfarenhet av att bli stannad av polisen, och varför de gör det. (Förutom den där gången på väg hem från ringen när de letade efter en snubbe på en svart hoj med sidoväskor som hade kört jättemycketfort, och det var inte jag. :hihi)
 
Du hittar de även på showplates, tycker personligen deras är snyggare. Vet flertalet som kör med såna skyltar och de har aldrig haft några problem. Polisen har endast påpekat placeringen av den men ersätter man den vanliga med en mindre tror jag inte har så stora konsekvenser :)
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top