Mellan hoj, vilka/vilken ska man lägga ett öga på?

Conny

Ny medlem
Gick med
22 Jul 2003
Ort
Stenungsund
Hoj
Eventuellt KTM 660
Tjena!

Jag håller just nu på att ta Mellankort, och jag undrar vilken hoj som är lämpligt att skaffa sen ( upp till 400cc ). Eller nåt jävla effektfrängs på några kW tror jag.

Jag har kollat på Yamaha RD - 350cc, men farsan som är MC-freak säger att de är bra och går bra. Men ifall de går sönder är det svårt att hitta reservdelar till en så gammal hoj ( vill isf ha ypvs ).

Undrar om ni har haft någon annan hoj, som är relativt billig ( max 10.000, har skinställ ordnat.)

Väldigt tacksam för svar ! :tummenupp
 
Du ska satsa på en hoj som inte har så mycket effekt, att strypa en hoj med 50hk till 34hk är ingen jätteskillnad, och den hojen går väldigt bra även som strypt. Tar du däremot en hoj med 100hk och stryper till 34hk så får du en trött, skittrist maskin som inte är ett dugg rolig att köra. Encylindriga fyrtaktare är jättebra tex.
 
XT funkar rätt bra. Men det klart, 10 000kr. kanske du inte hittar någon för.
 
Ok. Blir nog en 350 i alla fall, eller ingen alls. Kanske måste lägga pengarna på en tråkig bil... Men de kan vara kul de med :D

Tack för svart btw :bow
 
Conny skrev:
Ok. Blir nog en 350 i alla fall, eller ingen alls. Kanske måste lägga pengarna på en tråkig bil... Men de kan vara kul de med :D

Tack för svart btw :bow

Bra val. Dom är inte så svåra att hitta delar till, märkesverkstad kan fixa ALLT och dom flesta postorderfirmor har dom mest vitala delarna. :tummenupp
 
Varför inte satsa på en gammal CB400 eller nån motsvarande av annat märke?
Funkar skitbra att övningsköra på och man har en hoj som funkar hur länge som helst.

Jag började med en CB400N när jag tog mitt kk.
 
Nyheter
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Back
Top