Med eller utan klistermärkena?

tailguarden1

Ny medlem
Gick med
7 Jan 2008
Ort
Linköping
Hoj
Aprilia rs 125 02:a
Hej
Ska lacka om min Aprilia rs på underdelen, och jag undrade då om det är snyggt att ta bort alla klistermärke, så den blir enbart mattsvart?
 
Men du måste väll ta bort klistermärkerna om du ska lacka, menar du om du ska sätta dit nya efteråt eller inte ? Ja kanske missförståd frågan :gnissla :rolleyes:
 
Blir lättare fall du lägger in en bild på hojjen.. Kan bli jävligt cleant med mattsvart/chrome men om du har färgade fälgar, etc så lär det se halvt förjävligt ut utan deklarna
 
Han menar ju att han skall lacka om underdelen på den, sedan undrar han om han skall dekalstrippa hela hojen istället för att fixa nya dekaler(så som jag uppfattade det iaf) Man är ju bra dum om man får för sig att lacka om något utan att ta bort dekalerna först, right?:)
 
Ska nog gå loss med airbrushen på den med:P Ska man ha mc:n så orginal som möjligt bortsett från dekalerna om det höjer värdet eller är det skitsamma?
 
är den original höjer de ju värdet lite om du inte lyckas hitta en köpare som vill ha en "färdig stylad" hojj:)
 
är den original höjer de ju värdet lite om du inte lyckas hitta en köpare som vill ha en "färdig stylad" hojj:)


De e sant! men ja får ta den smällen. :) De dekaler som är på är ganska illadäran sen behöver lacken fräschas upp. Va sägs om motivlack??
 
det med högre värde med orginallook är la inte alltid helt rätt .. jag hade köpt en hoj som var ombyggd bara det var snyggt gjort men sen kan ju folk tycka olika och det gör det kanske lättare med orginallook

blir det snyggt så gjört :P fråga om nån kan göra om den i datorn :)
 
De e sant! men ja får ta den smällen. :) De dekaler som är på är ganska illadäran sen behöver lacken fräschas upp. Va sägs om motivlack??

Beror på vad för motiv du täner på.. Kladda ner hela hojen med flammer som ex. e inte snyggt, fast kanske nåt mindra deskret på tanken lr liknande
 
De e sant! men ja får ta den smällen. :) De dekaler som är på är ganska illadäran sen behöver lacken fräschas upp. Va sägs om motivlack??

Jag gillar inte motivlack, eller iaf om det är på en sporthoj känns mer som det ska vara på en glidare än på en sporthoj, men det är en smak sak.
 
Det är så otroligt 15 att köra utan dekaler. Fyyyyy på det.
 
Last edited:
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top