MC-jacka - rabatter ?

kahn

Ny medlem
Gick med
24 Mar 2008
Ort
Umeå
Hoj
Såld
Ska köpa ny jacka till motorcykelsäsongen som börjar närma sig. Har hittat några jackor som jag tycker sitter bra och högst upp på listan hamnar Scott Tp Drake Svart/röd
8671_master.jpg

Har vi någon rabatt där? ska man köpa före eller efter mässan? Beställa internet kanske om det blir mkt billigare... help me :)
 
Nu vet jag inte vilken butik du sett den i härifrån stan, men..
Vi har/ har haft rabatt på Norrlands MC (10% om jag inte minns fel mot uppvisande av medlemskort) och tror även vi förhandlade till samma rabatt på Cross & MC bolaget.
 
synd att det var two wheels jag hittade den på då :D Btw så har jag inte fått något medlemskort eller annat tecken på att jag betalat (förutom att jag fick igen pengarna som jag betalade för mycket :))
 
Har klubben försökt få till stånd något samarbete med Two Wheels utan att lyckas eller har det inte varit intressant från klubbens sida?
 
synd att det var two wheels jag hittade den på då :D Btw så har jag inte fått något medlemskort eller annat tecken på att jag betalat (förutom att jag fick igen pengarna som jag betalade för mycket :))

Sen nån månad är det jag som ska fixa sånt. Synd bara att jag har så jädra mycket att göra på jobbet just nu så jag hinner ingenting. De jag vet att jag träffar då och då orkar jag inte skicka ut medlemskorten till utan du får det direkt från mig. Din betalning står nog på en av listorna jag har fått ta över.
 
Har klubben försökt få till stånd något samarbete med Two Wheels utan att lyckas eller har det inte varit intressant från klubbens sida?

Tjena. Jag var inte med på den tiden då rabbaterna ordnades, men självklart borde det finnas intresse och då tror jag att jag talar för resten också, det gynnar ju oss alla.
 
Jag har tänkt ta upp några andra PR-frågor med Nils när han är tillbaka från ledighet (troligtvis i nästa vecka), så jag kan lägga till samarbete med UMCC på den listan. Eftersom jag egentligen inte har något med företagets marknadsföring att göra (verkstadsslav som man är) kan jag dock bara tipsa honom om saker, så det kan ju vara bra om någon från klubben tar kontakt med honom också för att visa att intresse finns.
 
Vi hade ett bra samarbete med Two Wheels förut vad jag vet. Men nånting hände på vägen om man säger så..
 
Vad ska man säga? Den ser tillräckligt bra ut för att jag skulle köpa en om jag inte redan hade mer utrustning än jag behöver. :)
 
2hjuuls

Kan berätta om att inte ens BMW-klubben har några rabatter på Two-Wheels längre. De har nämligen frångått grupp-rabatterna och infört personlig rabatt på det du köper. Köper du mycket får du mer rabatt.
Intresserad? Fråga efter rabattkortet då du handlar!
 
personlig rabbat sux! Man kan ju inte hålla sig till ett ställe när de bara säljer vissa märken osv... kanske får bli en internetbeställning i protest :)
 
Upplys gärna butikspersonalen på Two Wheels om att när klubbmedlemmar inte har rabatt blir det billigare att beställa på nätet, så kan de framföra det till ledningen. Andreas och jag har väldigt många åsikter om hur kundrelationer skulle kunna förbättras men det är vad kunderna tycker som spelar roll, inte vad vi säger.
 
den verkar ju rätt nice men jag vågar nog inte beställa utan att först ha provat så storleken blir rätt
 
Prova den på Two Wheels, fråga personalen om klubbrabatt och när de säger att det inte finns någon säger du att då beställer du en på nätet istället för det finns ingen anledning för dig att visa stöd för lokala handlare om de inte visar något stöd för lokala klubbar.

Men säg inte att jag sagt det. :)
 
Last edited:
Prova den på Two Wheels, fråga personalen om klubbrabatt och när de säger att det inte finns någon säger du att då beställer du en på nätet istället för det finns ingen anledning för dig att visa stöd för lokala handlare om de inte visar något stöd för lokala klubbar.

Men säg inte att jag sagt det. :)

:tummenupp
 
Nyheter
Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Back
Top