Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Googlade runt lite, varför vill du ha just den ?
Tydligen så ska xforce ha högre "äkta" hastighet, om det är maximal manlighet du pratar om. Sen är ju frågan vad du vill göra. Jag hade som 15 åring en 60 pound browning, och det var riktigt tungt. Sköt bra på distriktsnivå med en stylist recurv på 40 någonting pounds, och orkade då verkligen sätta en 300 pilar i följd utan att gå under av mjölksyra eller tappa fokus.
Visst, manlighet e kul, men lite som o köra hoj. Börja teknikträna på något lite mindre och billigare. Du får en ett par år gammal hoyt compound komplett med case, stabbar o sikte för mellan 3 o 5, se hur det känns. När du vet lite mer om hur du skjuter o varför, well, då vet du också vad du vill ha. Och den bågen blir lättsåld sen ändå, med minimal om någon förlust. Till skilnad från det senaste och mest extrema. Samma deal som o plocka ut en sprillans hoj, det droppar en bra bit så fort du tagit ut det från handlaren.
Kontakta din lokala klubb, de har säkert prova på kvällar, och människor som har stenkoll på materialet idag, vad som gäller, och vad som är ett bra nybörjarkit.
Menmen, det e bara min take på det hela, jag har inte tränat på de senaste åren, men är sugen på att ta upp det igen. Shit, hur ska det nu bli tid för det =/
Nej, det krävs ingen licens.
Det krävs ingen licens. Pilbågen räknas inte som vapen eftersom den inte kan förvaras laddat, till skillnad från till exempel armborst.
Källa: Bo Palm, vice ordförande i Svenska bågskytteförbundet.
Det finns bara en båge som gäller. Långbåge. Lite tuffare, mycket manligare.
![]() |
Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025
Yamahas TRACER 7 och TRACER... |
![]() |
Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT
Yamaha har presenterat 2025... |
![]() |
Full fart på Bike Trollhättan-dagarna
Just nu har portarna öppnat... |
![]() |
MV Agusta inför fem års garanti
MV Agusta tar ett nytt steg... |
![]() |
MV Agusta förlänger garantin till fem år
Italienska motorcykeltillve... |
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick
Foto: Bilprovningen Nu ä... |
|
![]() |
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman, Transpo... |
![]() |
Idag inleds nationella potthålsveckan
I år äger Nationella Potthå... |
![]() |
Nationella Potthålsveckan 1-7 maj
Det är återigen dags för Na... |
![]() |
Motorcykelns Dag 3 maj
Den 3 maj är det Motorcykel... |