LeoVince olika emblem på ljuddämpare

DSL-FZR

Gudomlig sporthojare
Gick med
16 Dec 2008
Ort
Lidköping
Hoj
Yamaha R1, Triumph Daytona 675
Löjlig fråga här kanske, men jag är nyfiken på om någon vet varför LeoVince har olika emblem på ljuddämparna?

Har ett high-pipe som jag tröttnade på då det var i vägen för foten precis bakom fotpinnen. Dessutom blev det lite krökt i en dikeskörning i början på sommaren. Hittade då ett med vanlig placering på ebay som dessutom var i titan, gött! :yoparty

Men som ni ser på bilderna är emblemet annorlunda. Någon som vet varför? Har det att göra med när rören tillverkades? Ändrad brand identity? Verkar som det blå-gula är det som används idag. Ljuddämparen jag köpte var helt ny, kan det vara så att den legat länge?
 

Bifogat

  • Mitt gamla.jpg
    Mitt gamla.jpg
    431.5 KB · Visningar: 137
  • Mitt nya.jpg
    Mitt nya.jpg
    37.3 KB · Visningar: 129
Jag har också Leo Vince slip-on på min 2008s Suzuki, men jag vet inte nät förra ägaren satt på den, jag har då samma emblem som i den nedre bilden, antar att denna är bara en uppdaterad logga, kanske står något på deras hemsida?
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top