Lelleträffen 2011

magnus_

Ny medlem
Gick med
1 Jul 2009
Ort
köping
Hoj
Yamaha R1
Hej allihopa.

I år måste jag ta mig till Lelleträffen.
Är det någon som har några bra tips inför träffen?
Allt som kan vara av betydelse som tex, boende, resa, packning mm.
Har planer att resa på fredagen och stanna till söndag för hemresa.

MVH
Magnus
 
Åk dit lite tidigare om du har möjlighet. För min del är ons-sön ganska lagom. Har även varit helvecka och det funkar bra med. Bara du tar med dig ordentligt med dricka och en bra inställning så ordnar sig det mesta! Boende ska du boka på stört om det finns något kvar. Men tältplatser finns alltid.
 
På KNEIPPBYNS hemsida finns mer info.

Vi har kört tors-sönda alla år, dock har det tyvär blivit så att man missar lite av de roliga aktiviteterna ibland. Kolla när alla aktiviteter är som du är sugen att vara med på och boka resan efter de.

Du kommer inte att ångra dej!!!!
SES!!!
 
Kom på tisdagen !!! Då börjar det på riktigt me beachparty!!! =)
 
Fan vad gött det ska bli i år!!!! Åkte aldrig förra året så nu är suget ännu större... Bara 17 veckor kvar....:tummenupp
 
Komma på en tisdag??? tycker det är bättre med söndagar jag ;)
Helvecka är det som gäller ju :yoparty

Hehe...jo sant ;) hur tänkte jag där ??=) Men när jag inte får me mej resten av gänget förrän på tisdagen då...tradett o köra själv ,...:Bugar:yoparty
 
Fan vad gött det ska bli i år!!!! Åkte aldrig förra året så nu är suget ännu större... Bara 17 veckor kvar....:tummenupp

"Lite" förfest inför kommande hojevent i sommar e Hoj-x den 18-20 mars ;)....skepp o hoj landkrabbor...följ me o gunga båten !
 
Hej på er är det någon från 3stadsområdet som ska ner...? Har funderat på att ta mig dit (tors-sön) men har inte beställt något ännu. Hur är det att tälta där? eller ska man satsa på stuga?
 
Hej på er är det någon från 3stadsområdet som ska ner...? Har funderat på att ta mig dit (tors-sön) men har inte beställt något ännu. Hur är det att tälta där? eller ska man satsa på stuga?

De e helt upp till vilka krav du har ;) ...de e ju vid campingen o tälten det mesta "händer"...o hörs :yoparty:banana:banana:banana...sen e de ju dedärade om de regnar o så...men vattner rinner lätt rakt igenom :P....ja jag e stugmänniska iaf :tummenupp
 
Vi var där många år på 90-talet och naturligtvis tältade vi, det gör alla hårdingar.
Militärtält med kamin å fyllelda i. Nackdelen med militärtält är att det går åt följebil.
Ett annat tips om man vill undvika följebil är att skippa bärsen, (det går ju åt ett flak om dan), och istället beställa Jeltsin på bag in box från Puttgarden!
 
Om fem veckor sitter man i solen på kneippbyn och pimplar godsaker... Fan vad jag längtar!
 
Om nån är intresserad av en 2-manna bed & breakfast stuga (ingår frukost i restaurangen var dag) från söndag till söndag under lelleveckan 2011, så har jag en över!!

4000:-


Objektbeskrining!

Små övernattningsstugor med enkel standard belägna i naturskönt område nära
havet alldeles intill Kneippbyns Sommar- & Vattenland. Stugorna är utrustade
med sängar, garderob, byrå samt handfat med rinnande kallt vatten.
Dusch/ WC i stugbyns servichus. Nära till gemensamt TV rum. Lakan och
handduk ingår i priset och ligger på sängen vid ankomst. Trådlöst bredband via
Telia Homerun (mot avgift). Frukost på Kneippbyns Restaurang ingår. Rökning
ej tillåten. OK med husdjur.

4000:- är va den kostade från början!
För 2000:- blir den Er


Går bra att ringa mellan 08.00-22.00
0705148562
Dennis
 
Last edited:
finns det ingen program där man kan se vad som händer varje dag ?
Kan man betala för båten på plats eller måste biljetter förbokas?


aldrig vart där men det ser ju galet gött ut =)
 
Ingen som är nere på Lelleveckan som är sugen på att plocka med sig en billig hoj hem?

Annons i signatur!
 
Hade en väldigt rolig vistelse på Kneippbyn i år!!! Men är lite besviken på att det bara var ca 1000 pers där. Hoppas på bättre uppslutning nästa år!!!
 
Hade en väldigt rolig vistelse på Kneippbyn i år!!! Men är lite besviken på att det bara var ca 1000 pers där. Hoppas på bättre uppslutning nästa år!!!

Yoo Elvis ;)
Nästa år redan inbokat.. Tycker vi som var där höll igång stället som vanligt..Hehehe
Alltid lika gutt att Lella en vecka så!!

/Rooster
 
Hade en väldigt rolig vistelse på Kneippbyn i år!!! Men är lite besviken på att det bara var ca 1000 pers där. Hoppas på bättre uppslutning nästa år!!!

Det var ovanligt lite folk i år, men vet många som sparar sig tills nästa år. Hörde på hemvägen att det bara fanns 3 stugor kvar nu tills nästa år, så nog jäklar kommer det folk då. Vi ska betala handpenningen på vår villavagn redan nu sista juli! :banana

Yoo Elvis ;)
Nästa år redan inbokat.. Tycker vi som var där höll igång stället som vanligt..Hehehe
Alltid lika gutt att Lella en vecka så!!

/Rooster

Klart vi gjorde Rooster! Vi ses väl på Minnesluckan med? :)
 
Last edited:
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top