Lacka kåpor, glasfiber, skiter sig

farmerlip

F.d Hybridpilot
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Hedemora
Hoj
2 röda och en gul
Testade att grunda mina kåpor.
Sprayade med Hagmans silconborttagning och torkade av med papper.
Varmt i verkstaden och varm grundfärg, BT för plast/glasfiber.
Färgen rinner direkt! Tunt tunt men det ser ut som skit direkt.
Vad gör jag för fel?
Jag har mattat ner gelcoat/topcoat vad det nu är på dessa kåpor.
IMG_2445.jpeg
IMG_2446.jpeg
 
Du ska inte ha plastgrund på gelcoat. Vanlig grundfärg eller kör utan. Sprayfiller funkar för att jämna till.

Om du har naken ABS-plast eller liknande är det ok, men då bara väldigt lite. Så det blir lite klibbigt. Inte lägga på mycket som om du vill täcka. Plastgrunden är bara för vidhäftning på svåra ytor, inte för täckande lager.

Skickat från min SM-G970F via Tapatalk
 
Last edited:
Lackade under julhelgen 2 set med CRC kåpor till racehojen, använde Mipas produkter. 1k häftgrund och 2k lack med mjukgörare. Rengjorde med siliconborttagning innan.
 

Bifogat

  • DSC_2743.JPG
    DSC_2743.JPG
    5.6 MB · Visningar: 54
Hmm varför blev bilden som den blev?..Hur gör man för att redigera tidigare inlägg? Är gravt I-invalid så ni får ha överseende med dumma frågor. Iaf.., vad är det för kåpor? Känt märke eller.. Ser ut som färgen inte är blandad riktigt? Bt? Är det biltema? Tråkigt när det blir skit.
 
Hmm varför blev bilden som den blev?..Hur gör man för att redigera tidigare inlägg? Är gravt I-invalid så ni får ha överseende med dumma frågor. Iaf.., vad är det för kåpor? Känt märke eller.. Ser ut som färgen inte är blandad riktigt? Bt? Är det biltema? Tråkigt när det blir skit.
Kinakåpor. Kayo. Ska testa utan grundfärg idag.
 
Med riktig grundfärg blev det kanon! Det vita ligger på grundfägen. Det är racekåpor som tyvärr (högst troligt) kommer att gå i backen i sommar så knullputsfinish eftersträvar jag inte. Hämtade färgerna idag så nu blir det design...kåpa.JPG
 
Kul att det löste sig, vad blir det för design? Själv ska jag lacka mina kåpor likt TT legends Honda som McGuinness o gubbarna körde med tidigare.
 
Kul att det löste sig, vad blir det för design? Själv ska jag lacka mina kåpor likt TT legends Honda som McGuinness o gubbarna körde med tidigare.
Fast jag inte tycker den är skitsnygg så blir det nog en kopia på TM´s Moto3 hoj.moto3_2.jpg
 
Med riktig grundfärg blev det kanon! Det vita ligger på grundfägen. Det är racekåpor som tyvärr (högst troligt) kommer att gå i backen i sommar så knullputsfinish eftersträvar jag inte. Hämtade färgerna idag så nu blir det design...View attachment 458421

Vad använde du för "riktig grundfärg", samt vilken sprayfärg använde du? Tyckte det blev ett fint resultat!
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top