Lågt oljetryck eller förstörd oljetryckskontakt

Gick med
14 May 2011
Ort
Hedekas
Hoj
83,suzuki gsx es, 80 kawasaki z 250
Köpte en Honda cb 500 1974 som har stått still massa år, oljetryckskontakten funkade inte alls. men efter att ja tog lös den och skakade den och blåste och sög i den så började den fungera. nu lyser den på riktigt låg tomgång.
Kan jag ha förstört oljetryckskontakten eller är för lågt oljetryck. Eller kan det va för tunn olja jämfört med 1974?? oljan var bytt när ja köpte den.

Cykeln har gått 4700mil2016-06-27 08.54.46.jpg
 
Annars kan det vara en idė och kanske enklast att byta motorolja till vad nu som rekommenderas. Jörgen har säkert något utlägg om vilken häxbrygd som gäller för denna epok =)

Sen kan du kika efter något uppenbart som att det t.ex. inte läcker genom oljetryckskontakten.
 
Mät kontakt och oljetryck och stäm av mot FSM.

Utan att veta vad FSM betyder så tolkar jag det som att: Kolla tillverkarens specifikationer, angående oljetryck.
Ta bort tryckkontaken och sätt dit ett mätinstrument för ändamålet.
97 fall av 100 är 10W-40 för MC bruk, användbart i MC motorer.
 
Att oljetryckkontakten lyser vid riktigt låg tomgång är ingen katastrof.
Det viktiga är att oljetryckslampan inte lyser när du kör med hojen.
Och kör du inte på vintern (när det är minusgrader ute)
så kan du köra på 10W-40, 10W-50, 15W-40, 15W-50, 20W-50.
 
Kan du förklar det där? Hur mäter jag den? och va är fsm

Att mäta upp oljetryckskontakten är ju lätt, bara att trycka på den med en MityVac (finns tex på biltema, http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/V...ik/Vakuumtestarebromsluftningsset-2000022139/) samtidigt har man kopplat en summer eller multimeter på kontakten för att se när den bryter. Eller så köper man en ny originalkontakt och litar på Honda.
Att mäta upp det faktiska oljetrycket görs ju genom att temporärt montera en manometer på motorn, tex i hålet där oljetryckskontakten satt.


FSM: Factory Service Manual, Service-manual, Verkstadshandbok.
 
Last edited:
Ok, funkar en sådan så köper jag och testar. men är en sådan lika känslig/slocknar vid samma tryck som en orginal? Eller ..................slocknar dom vid olika tryck eller hur funkar detmed oljetryckskontakter egentligen
 
Det är inte alls säkert att den har exakt samma omslagsnivå som originalgivaren till hojen. Men om den passar mekaniskt så spelar det inte så stor roll att det kan skilja eftersom kravet är detsamma. Att givaren ska larma när oljetrycket i en 4T motor blir onormalt lågt.

Men det vore inte fel att mäta oljetrycket på tomgång med ordentligt varm motor när du ändå håller på. Om det skulle vara för lågt utan att vara extremt lågt kan du troligen hanka dig fram länge ändå genom att gå upp i viskositet och låta bli att tokvarva.

En viss indikering på hur sliten motorn är kan du också få m.h.a. oljeförbrukningen. Skulle den t.ex. dra så mycket som en halv liter olja på 100 mil är det förstås inte alls bra men risken för haveri är ändå låg.
 
Nyheter
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Back
Top