Långa farbron skrev:
Vatten är ju lite finurligt.
Vatten har högst densitet vid 4 grader Celsius, vilket gör att kallare vatten lägger sig som ett isolerande lager ovanför det varmare vattnet. Detta gör att det mycket sällan bottenfryser (beronde på storlek/djup)
När vatten övergår till is frigörs värme och vice versa, vilket gör att temperaturen i en blandning av is och vatten alltid kommer att vara noll grader, tills dess att den består av enbart vatten eller enbart is.
För er som vill veta mer i frågan glykol/fryspunkt osv så finns det här:
http://school.chem.umu.se/Experiment/P92
BW-mode
on..
Rätt iofs.. men i aluminiummotorer med tämligen liten massa så funkar det inte riktigt så, eller hur? Det gör skillnad om vi talar om rejält STORA massor typ mark/jord/sjö/hav..
Det troliga är att HELA motorn antar samma temp = allt fryser (om frysinhibator saknas)
Vatten är fö klurigare än så
Vi har en viss mängd fruset vatten = is av med temp, säg -20 grader.
1. Då åtgår en bestämd mängd energi fär att värma isen till 0 grader
2. Åtgår en annan specificerad mängd värme för att överföra 0-gradig is till 0-gradigt vatten det sk
smältvärmet
3. Åtgår en spec mängd värme att upphetta 0-gradigt vatten till 100 grader
4. Åtgår en spec mängd värme att överföra 100-gradigt vatten till 100-gradig ånga (
ångbildningsvärmet)
5. Åtgår en spec mängd värme för att höja temp på 100-gradig ånga till...nånting grader..
Vad har jag försökt förklara då? Jo, att det kan finnas BÅDE 0-gradigt avtten och 0-gradig is samtidigt.
På samma sätt kan 100-gradigt vatten och 100-gradig ånga, finnas samtidigt..
Och, att 0-gradigt vatten innehåller mera energi än 0-gradig is..
BW-mode
off
Vafför skrev jag nu detta? Ingen aning.. sortera in det under avd för extraordinärt vetande, det var säkert ändå ingen som begrep det i skolan...heller..