Kylare kapput Gsx-r 750

Guldis

Ny medlem
Gick med
9 Mar 2009
Ort
Landskrona
Hoj
Aprilia Tuono 1000R
Såja våren börjar underbart! kylaren gick åt helvete igår... läcker från högra kamen på kylaren... Så nu är frågan finns det att få tag på begangnade kylare? eller går det fixa? vad kostar en ny?:död

Hojen i fråga är en Suzuki GSX-R 750 k2 (2002).:huvet

Edit: Någon som vet var termostaten sitter också?
 
Last edited:
Termostaten sitter under insprutningen, följ slangen som går från vattenpumpen=)
Här i falun så finns det en kille som lagar kylare, kylarfixaren tror jag att det heter, han jobbar med att fixa alla sorters kylelement, borde finnas någon i närheten av dig ochså..
 
Var över hos grannen han trodde nog bara där är stopp i kylaren efter den stått nu över vintern... ska smälla i lite rengörning o se vad som händer... och kolla termostaten så det fungerar korrekt. Vad kostar en ny(termostat)?
 
Var över hos grannen han trodde nog bara där är stopp i kylaren efter den stått nu över vintern... ska smälla i lite rengörning o se vad som händer... och kolla termostaten så det fungerar korrekt. Vad kostar en ny(termostat)?

vet inte vad en termostat kostar ny, men det finns en till salu här på SH.. http://www.sporthoj.com/annonser/?id=39180

Edit: ja, det är samma som på 1000 -01, tror det är samma termostat på alla gsxr från 00 till 03
 
Last edited:
Nyheter
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Back
Top