Kunglig glans!

Vem skall betala för festen?


  • Antal röstningar
    0
Beräknas ju kosta 25 miljoner kronor (var vad något dansk bröllop kostade), och enligt flera beräkningar så ska hela kalaset inbringa 30 miljoner kronor i form av turism och ökad handel... så det går säkert jämt ut i slutändan.
 
Dum poll, varken kungen eller staten betalar. Det gör skattebetalarna i båda fallen.
 
En liten djävla notis i tidningen kostar ju ett par tusenlappar så Vickans bröllop lär betala igen sig mångfaldigt.

Det var ju någon på typ Svensk Handel som räknat fram att bröllopet kommer sälja prylar av alla slag för upp till TVÅ MILJARDER... :skrämd

Främst souvenirer men även allt från "bröllops-målet" på hamburgerkedjorna till "bröllopsspecial" i alla magasin till "bröllops-abonnemang" och "bröllops"-erbjudandet som innebär att du får hela ditt nya kök gratis om Daniel mot förmodan säger nej.
 
Tycker några andra invandrade bidragstagare kan hjälpa sina likar, somaliska föreningen kan betala? Ja det är i och för sig samma sak som staten men ändå. :gnissla
 
Fördelning av kapital inom Sveriges gränser och lite extra kulor till skvallertidningar i Tyskland.

Bra steg för turismen i det nya billiga semesterlandet i norr.




FOREX säljer DKK till kursen 1,5404, EUR till kursen 11,4703.
 
Last edited:
Dåliga alternativ i pollen. Tror säkert Tarras-Wahlberg gärna är med och sponsrar...
 
En liten djävla notis i tidningen kostar ju ett par tusenlappar så Vickans bröllop lär betala igen sig mångfaldigt.

Det var ju någon på typ Svensk Handel som räknat fram att bröllopet kommer sälja prylar av alla slag för upp till TVÅ MILJARDER... :skrämd

Främst souvenirer men även allt från "bröllops-målet" på hamburgerkedjorna till "bröllopsspecial" i alla magasin till "bröllops-abonnemang" och "bröllops"-erbjudandet som innebär att du får hela ditt nya kök gratis om Daniel mot förmodan säger nej.

Staten betalar och handeln får igen?

Om nu Max skulle ha ett "bröllopsmålet" så kanske jag tar ett sådant, istället för ett Hot-chipotle mål, alltså går dom +/- 0kr på det.

Det vore en annan sak om folk gick man ur huse och åt "bröllopsmiddag" på Max istället för att äta hemma.

Sen tror jag inte att folk kastar ut sina nya kök och köper nytt igen bara för att dom får köket gratis om daniel säger nej, utan det är nog möjligen så att ska man ändå köpa nytt kök kanske man väljer den (av två i övrigt helt likvärdiga handlare) som har det erbjudandet, kanske...
 
För varje gång en kvällstidning har drottningen, kungen, viktoria eller någon annan kunglighet på löpet så säljs X mera tidningar. Att dra in 25 mille extra till staten pga bröllopet i form av moms och skatter är en baggis.

Så jag bjuder gärna på min del av skatten för att täcka upp bröllopskostnaden. Det är en klart bättre investering än Saab.
 
Kostaden för bröllopet är antagligen väldigt liten jämfört med intäkterna som bröllopet genererar i form av turism osv. Därför ser jag hellre att skattepengar går till något som detta än till t.e.x konstfack!
 
Det är ju knappast så att dom skulle låta bli att gifta sig om staten inte betalade. Tycker knugen ska stå för kalaset. Notan för säkerhet mm runt kalaset kommer ju garanterat hamna hos skattebetalarna endå.
 
staten betalar och handeln får igen...
...
alltså går dom +/- 0kr på det.
...
...man ändå köpa nytt ...

Jag ser nog helst att både knugen och staten lägger en slant. :)

Ajdå, jag tänkte inte på att handeln har sina annonser, kampanjer och erbjudanden för sitt höga nöjes skull och inte för att det ger merförsäljning.

Nu var förvisso alla mina exempel tagna ur luften och påhittade av mig själv eftersom jag glömt bort de exempel hon nämde men om vi ändå skall använda dem så....

Ja, du kanske hade ätit på Max ändå men många skulle säkert välja Bröllopsmålet för 69kr framför ett vanligt skråvmål för 61kr.

Och ja, du någon hade kanske bytt kök ändå men även om så är fallet så finns det två andra effekter som en handlare kan uppnå:
- Man tidigarelägger inköpet = mer inköp under kundens "livstid"
- Man väljer den "dyrare" kampanjvaran framför det billiga IKEA-köket..

Sen var som sagt en stor post souvenirer av alla de slag.
 
Brudens far skall naturligtvis betala kalaset.

Men, dock är det ju en offentlig tillställning av svenska monarkin och svenska staten för dess medborgare. Så naturligtvis ska även staten gå in med medel.
 
Nä, jag omvärderar min åsikt. Swedie skall givetvis gräva lite i sporthojskistan och finansiera spektaklet, allt för att sätta hojåkning på kartan. Möjligt att ett litet joint-venture med HA kan genomföras?
 
Frågeställningen är egentligen "Vi" eller "Vi".

EkSaGt !

Skattedeg direkt eller skattedeg i form av knugens appanage.

Hur som helst ser jag pengarna som marknadsföring som kommer generera till mer deg i kassan för Stockolms handel och det är bara bra.
 
Låter bekant, på nåt sätt!:D

Tyckte väl att det luktade jordnötter.

Och när ska du för första gången bidra men något konkret i en diskussion? Du har ju inte lyckats än under dina år.
FOrtfarande läskigt att husse blivit bannad?

monkey.gif
 
Först får jag stå för notan mot TPB, sen kommer man få stå för vickans bröllop...är det inte ekonomisk kris i detta land? Verkar som staten har råd att slösa där de passar dem.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top