Konstnärswannabe-tråden

  • Thread starter Thread starter Merovingian
  • Start date Start date

Merovingian

Guest
Hela min vuxna ålder har jag uppskattat estetik och allsköns tilltalande sinnesintryck kanske mer än brukligt. :tuttar
Jag har velat teckna så länge jag kan minnas, speciellt efter en screening av "Titanic". :brynad
Det fanns dock ett problem, och det var att jag inte kunde. Och det med råge.
Bildlärare under skolgången har betraktat mina arbeten och rått mig att försöka med någonting annat eftersom det jag gjorde höll sämsta möjliga klass(Läs: Streckgubbar som bäst. Allt såg ut att vara ritat med yxgrepp).
"Vissa kan, andra kan inte", sade de.

Döm av min förvåning när jag idag i vuxen ålder plockar upp en vanlig stiftpenna från ett kontor, sätter den mot ett tjockt, strävt papper och kommer upp med den här bifogade bilden.
(Denna är den tredje teckningen någonsin. Nr 2 kan jag posta om jag hittar den. Nr 1 är borta.)
En spontan undran är varför det går idag men inte förr. Jag säger såklart inte att jag är skitduktig eller så, men det går ju tydligen om man vill.

Känner helt klart för att fortsätta teckna, och även måla om det beger sig.

Posta era verk och dela gärna med er av tips och teknik. :)
 

Bifogat

  • Teckning-SH.JPG
    Teckning-SH.JPG
    80.6 KB · Visningar: 211
Last edited:
hur gör man för att stoppa in bildjäveln nudå? har för mig att jag hittade en instruktion-for-dummies nånstans förut, men den är spårlöst nu :(
 
Tufft som fan!

Teori: Man lär sig se när man blir äldre. Ett barn ritar en buss som en låda med tre fönster och två hjul eftersom det är de visuella indikatorer de har lärt sig betyder 'en buss'. Därför ser det de har på sitt papper ut som en buss för dem, medan vi andra säger 'vilken fin gris'.

Du har helt enkelt spenderat för mycket tid med att titta på flickor på sistone och helt plötsligt så går det!

(En bieffekt: Det är sorgligt när man i vuxen ålder hittar det man minns som ett nästan fotografiskt mästerverk föreställande en drake sparat i en låda bara för att upptäcka att någon har vandaliserat det och gjort om det till en grön plump med taggar!)

Halvskämt åsido så var det en bra teckning. Jag har själv märkt att jag efter 25 blivit mycket bättre på att rita, även om det fortfarande(1) är långt till den nivå du plötsligt hamnat på, och funderat en del på varför.

Hoppas det finns lite duktiga tecknare/målare här som kan kasta lite ljus över skapelseprocessen. Jag lär mig gärna mer om den saken.



1) Man får pissiga bildbetyg om man som slutarbete på tema asatro ägnar veckor åt att bränna miniatyrtegel och bygga ett vikingatida hus (klart som fan de hade tegel då?!), som får positiva omdömen av bildläraren, för att sedan elda upp det och ställa ut det med en skylt bredvid där det står 'Ragnarök'. Luktade brandrök i hela övervåningen från vårt mästerverk. :D
 
ska se nu om bilden dyker upp..

i vilket fall. Man kan skymta 2003 med mkt cool och snirklig text längst ner, alltså var jag 13 år när jag ritade den. Det är alltså frodo från sagan om ringen som jag ritade av från ett spelkort (kortlek) med endast blyertspenna. håret har jag kladdat dit med en kolkrita.
 

Bifogat

  • DSC01074.jpg
    DSC01074.jpg
    203.4 KB · Visningar: 98
Jag uppskattar den här tråden.
Här är ett av mina kändaste alster som jag knåpade ihop redan för några år sedan, jag kallar den "Korv i månsken":
 

Bifogat

  • korvimånsken.JPG
    korvimånsken.JPG
    16.5 KB · Visningar: 118
En spontan undran är varför det går idag men inte förr. Jag säger såklart inte att jag är skitduktig eller så, men det går ju tydligen om man vill.


Kan inte det ha att göra med att vi människor är ganska bra på att leva upp till förväntningar? Dvs att din bildlärare en gång i tiden förväntade sig att du inte skulle vara intresserad av att rita, eller för den delen kunna rita bra - och då agerade du precis så.
Idag har du inga sådana förväntningar på dig och då vågar du försöka, och lyckas.

Ganska grundläggande psykologi: om någon, du själv eller en annan person, tror att du klarar det - så klarar du det. Om någon inte tror att du klarar det, så kommer det gå sämre.
 
Prova kroki, dvs nakenmålning med modell.
Den bästa metoden att bli en skicklig tecknare.
Kroppen är full med former och du verkar ha en bra bas att stå på, men dina teckningar känns en aningen platta och du skulle behöva jobba mer med rymd och fånga djupet.
Stockholms Universitet har krocki varje måndag mellan 18-20, det kostar inte mkt.
Ta med stora A3 ark och kolkrita, ha tålamod och du kommer utvecklas snabbt.
Det viktiga är att träna ögat och få en rytm och känsla för föremålet du avbildar.
Har själv tecknat mkt kroki (tidigare) och man blir riktigt duktig efter bara några veckor, det går fort att träna upp sig. :)
Lycka till med målandet! :krama
 
Några av mina tavlor.
Nakna kvinnokroppar i svart/vitt är mitt favoritmotiv :D
 

Bifogat

  • DSC02775.jpg
    DSC02775.jpg
    24.6 KB · Visningar: 110
  • DSCF0873.jpg
    DSCF0873.jpg
    35.8 KB · Visningar: 75
  • DSCF0967.jpg
    DSCF0967.jpg
    28.1 KB · Visningar: 151
  • DSCF2525.jpg
    DSCF2525.jpg
    31.1 KB · Visningar: 142
Några av mina tavlor.
Nakna kvinnokroppar i svart/vitt är mitt favoritmotiv :D

Fina, får lite vibbar till Tamara de Lempicka (mkt rena släta ytor med en behaglig renhet) på den översta tavlan upp till höger. :tummenupp

Tamara-de-Lempicka-Dormeuse--1934-5771.jpg
 
Last edited:
Har ingen konstnärlig bild, bara en limerick.

En bekymmerslös katt låg i sola.
Å kurra å morra å gnola.
Han hade nog kul.
Åt nått på två hjul.
Han drömde om Randy Mamola.
 
Till TS: Snyggt som fan! tyckte först det påminde lite ltie om johanna, men jaeg vet inte fan.. aja som sagt bra gjort:)

Några av mina tavlor.
Nakna kvinnokroppar i svart/vitt är mitt favoritmotiv :D

Jag håller med dig, men jag gillar när de görs i de varma färger man(i alla fall jag) förknippar en vacker kvinnokropp med. En duktig målare som gör detta är talantbek cherikov!
DSC01921.jpg
talantbek-chekirov-deep-emotion.jpg

43925396_TalantbekChekirovKatharina.jpg
Chekirov_Tender_Passion_D-PLA-TC1030.jpg
 
Jag håller med dig, men jag gillar när de görs i de varma färger man(i alla fall jag) förknippar en vacker kvinnokropp med. En duktig målare som gör detta är talantbek cherikov!

Håller med om att dem är jättefina.
Men jag trivs bättre med det svart/vita. Har svårt att få det bra med färger och dessutom tycker jag svart/vitt är lite tuffare :)
 
Nyheter
Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Back
Top