Köpa Hel bromsslangar från England

bosse-l

Gudomlig sporthojare
Gick med
3 Aug 2016
Ort
Överkalix
Hoj
Kompressormatad Honda CB250N, Triumph Thruxton 900 -13, Kawasaki KLR650 -99, Suzuki GSX750ES -83, Honda CB400N-82, Honda CB250N -79, Honda CB250N -81
Nån som köpt bromsslangar direkt från Hel i England? Tänkte om dom har snabba leveranser eller om tillverkar efter beställning? Har tidigare köpt Hel på ebay men till KLR:en vågar jag inte köpa det det verkar vara lite si och så vad som passar C modellen.

Såg att det var lite fuktigt vid slangen runt kopplingen till bromsslangen fram på KLR:en, dock kan det vara gaffelolja från benet som läckt för allt lite klibbigt och sen när det varit typ +40 I garaget i några dagarna säkert oljan krypa fram ur dammet. Nya gaffeltätningar är beställda men funderar på att byta bromsslangarna för att vara på säkra sidan för bromsarna vil man ju inte chansa med.

Dessa slangar funderar jag på https://se.helperformance.com/kawasaki-klr650-a1-a3-c1-c8-1987-2002
 
Jag har Hel på tundeacen. Gick snabbt i leverans o ändarna satt i rätt vinkel mot fästena.. dock var dom lite väl generösa med längden på slangarna typ 50mm för långa mot original. Men alla skydd för slangarna som är för fästpunkerna satt på. Helt kart 4,7 av 5 i poäng bara längden då men hellre längre än för kort.

Mvh
 
Mailade Hel och fick svar att dom gör slangarna på beställning, 2-3 dagar och ca en vecka att få dom skickade till Sverige. Ska kolla längden på slangarna fick måtten på Hel slangarna till KLR och tänkte kolla så det är rätt då jag har en C och det är väl A modellen som är vanligast.
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top