Köpa delar/tillbehör utomlands, hur fungerar det ?

Tobias

xXxXxXxXxXxXxXx
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Linköping
Hoj
Svart GSXR750 -98 *SÅLD*, XR600 *SÅLD*, KTM 625 SXC *SÅLD*, KTM 525 -05
Hello fellow riders...

Har beställt ett slipon från (Motrax) England då priset där var mycket lägre än här hemma (IXIL ovalt titan för £149 inkl frakt).

Nu såhär i efterhand då de dragit pengarna och man väntar på sitt paket har jag börjat fundera över, hur fungerar det med skatt och tull ?? debiteras detta i efterhans eller kommer jag få "lösa ut" mitt paket på något sätt ??

//Tobias
 
När du handlar inom EU tillkommer inga ytterligare avgifter. Momsen betalar du i det land du handlar från och någon tull betalar du inte.
 
Tja !

Då jag själv har importerat en del grejor från HongKong, Usa bl.a. (dock ej hojgrejor tyvärr). Så har jag läst en del i Tullverkets författning ( finns på nätet ) och det är lite krångligt att leta reda på om den varan man har köpt är tullpliktig. I ditt fall så är England med i EU så du behöver inte betala ngn svensk moms om inte firman du handlat från säljer för ett visst antal 100 000 :- per år till Sverige och när det gäller tull så är det oftast elektronik och sånt som drabbas av det. Det är posten eller speditören som sköter om detta och du kan åka på att betala moms och tull (beroende på ovanstående) om ditt paket plockas ut för stickprovskontroll. I dem fall när jag har importerat grejor från Asien som skall momsas så har jag åkt på det ca 50% av gångerna men det har lönat sig ändå.

MVH viglo
 
Mycket bra länk det där!!!!

Där står det klart att från annat EUland utgår ingen tull avgift
men när det gäller momsen så se föjande text

"Ett Internet- eller postorderföretag som säljer till kunder i Sverige ska vara momsregistrerat här om den sammanlagda årsomsättningen överskrider 320 000 kronor. Om beloppet inte överskrids redovisar säljaren moms i sitt eget land. I det fallet betalar du den momssatsen som tillämpas i säljarens hemland. Överskrids beloppet ska säljaren betala moms enligt svenska skattesatser. Då måste du betala svensk moms.


Du behöver dock inte ta reda på om säljaren är momsregistrerad i Sverige eller inte. Priser som anges till dig ska inkludera rätt momssats. Läs noga igenom informationen från säljaren. Försäkra dig om att momsen ingår i priset! "

Hoppas att detta ger dig de svar du ville ha.
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top