Inställning förgasare ostrypt Husa -05?

Jockwell

Ny medlem
Gick med
17 Jun 2003
Ort
Östersund
Hoj
Yamaha FZ1 N ABS -08, Canon eos 30d
Har köpt en ny Husa 650 -05 som jag plockat bort strypningarna på och har "bara" förgasaren kvar att fixa. Skulle behöva lite tips av er som vet, vilka inställningar som gäller på förgasaren med de grejer som följde med!

Ex. Gäller grundinställningarna som står i manualen för en ostrypt hoj? Ex. Ska OBEKR nålen vara lika inställd som OBVDT nålen (2-steg från topp)? Eller ska man ställa den som jag hittade i tidigare trådar ca 6 steg för 04:orna...?

Har ni mer tips kring detta är jag oerhört tacksam för detta!
 
I manualen till -04 så står inställningarna som gäller för ostrypt inom parrentes. Det kanske är likadant i din bok? Har du den inte så går den väl att ladda ner från husas hemsida. Akta nålen när du flyttar klipset så att du inte böjer den.
 
Basta skrev:
I manualen till -04 så står inställningarna som gäller för ostrypt inom parrentes. Det kanske är likadant i din bok? Har du den inte så går den väl att ladda ner från husas hemsida. Akta nålen när du flyttar klipset så att du inte böjer den.

Det står inte så vad jag vet i min bok, finns bara en inställning och jag antar det är för en strypt?! Har kollat och kollat men inte hittat svaret där... Går det att använda samma inställningar som på 04:an?

Såg att det står 2 olika inställningar för FE/FS 450 men inte för 650.
 
Last edited:
Har nu ställt in på samma inställning som 04:orna... Får hoppas det blir bra så här , annars är det bara att göra om och göra rätt :)
 
Står det något om inställningar i Husabergs manualer så kan jag inte tänka mig att det är till en strypt hoj...... men jag kan ha fel men Husaberg är ju pure race.
 
Stoffy skrev:
Står det något om inställningar i Husabergs manualer så kan jag inte tänka mig att det är till en strypt hoj...... men jag kan ha fel men Husaberg är ju pure race.

Jag har jämfört vad som står i manualen för både 04 och 05... Siffrorna som står i 05 manualen stämmer ihop med den strypta versionen i 04:ans.

Såvitt jag ser så "saknas" informationen om nål, läge etc. i 05:ans manual... Pure race är den när man tagit bort strypningarna :yoparty
 
Jag kollade just -05ans manual och det verkar klart vara strypta världen för 650in. Det är nog klokt att göra som du har gjort och använda -04ans inställningar.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top